Asetyylisalisyylihappo + kofeiini + parasetamoli (asetyylisalisyylihappo + kofeiini + parasetamoli)

Skleroosi

Kun valitaan tehokas antipyreettinen aine, voi syntyä kysymys siitä, onko parasetamoli tai asetyylisalisyylihappo (ASA) parempi. Näitä molempia lääkkeitä käytetään influenssan ja akuuttien hengitystieinfektioiden oireisiin: kuumetta ja vilunväristyksiä, kivun oireyhtymää, mukaan lukien nivelkipuja ja päänsärkyä. Mutta näillä lääkkeillä on erilaiset vaikuttavat aineet, vaikutusmekanismit kehoon ja kontraindikaatiot tapaamiselle.

Parasetamolin ja asetyylisalisyylihapon ominaisuudet

Asetyylisalisyylihapon vaikutus kehoon on annoksesta riippuvaista, ts. päivittäisestä annoksesta riippuen lääkkeen farmakodynamiikka vaihtelee. ASA: n vastaanottaminen pieninä annoksina (30 - 325 mg) on ​​määrätty sydän- ja verisuonitautien ehkäisemiseksi, mikä voi johtua veren hyytymisen lisääntymisestä. Tässä annoksessa ASA estää tromboksaanien synteesiä, mikä lisää verihiutaleiden aggregaatiota ja provosoi voimakasta vasokonstriktiota.

Kivun lievittämiseksi ja kehon lämpötilan vähentämiseksi kuumeen aikana käytä keskimääräisiä ASA-annoksia (1500–2000 mg päivässä). Ja suurilla lääkeannoksilla (4-6 g) on ​​voimakas tulehdusta ehkäisevä vaikutus, koska ASA inaktivoi peruuttamattomasti syklo-oksigenaasi (COX) -entsyymejä inhiboimalla prostaglandiinien ja interleukiinien synteesiä.

Yli 4 g: n annoksilla ASA: n urikaurinen vaikutus paranee, ja kun lääkettä määrätään pienissä ja keskisuurissa annoksissa, virtsahapon erittyminen vähenee.

Parasetamolin (asetaminofeenin), joka on para-aminofenolin johdannainen, vaikutus perustuu myös syklo-oksigenaasientsyymien estämiseen ja prostaglandiinien synteesin estämiseen. Lääke vaikuttaa vain keskushermostoon. Samaan aikaan solun peroksidaasit neutraloivat lääkkeen vaikutuksen COX: iin, mikä heikentää sen anti-inflammatorisia ominaisuuksia. Koska prostaglandiinien muodostuminen ei vähene perifeerisissä kudoksissa, mahan ja pohjukaissuolihaavojen riskiä ei ole.

Aikuisten potilaiden päänsärkyjen hoitamiseksi näitä lääkkeitä voidaan määrätä samanaikaisesti, koska ne ovat osa Citramone (paracetamol + ASA + kofeiini) ja muut yhdistetyt kipulääkkeet.

Huumeiden vertailu

Molemmat lääkkeet ovat ei-huumaavia kipulääkkeitä ja kuuluvat ei-steroidisten tulehduskipulääkkeiden (NSAID) lääkeryhmään. Niillä on kuitenkin erilainen tulehdusta estävä vaikutus: parasetamoli - heikko ja ASA - lausutaan.

samankaltaisuus

Lääkkeillä on myös antipyreettinen vaikutus. Näitä tulehduskipulääkkeitä käytetään laajalti kliinisessä käytännössä kuumeiden lopettamiseksi ja annetaan apteekeissa ilman reseptiä.

Mikä ero on

ASK on tehokkain kohtalaista somaattista kipua ja nivelreuma-oireyhtymää varten. Huolimatta kehon voimakkaasta antipyreettisestä ja anti-inflammatorisesta vaikutuksesta, ASA: ta ei käytetä pediatriassa, koska on erittäin suuri riski saada akuutti maksan vajaatoiminta lapsille, joilla on virusinfektio (Reyen oireyhtymä). Et voi käyttää lääkettä mahalaukun ja pohjukaissuolen seinämien limakalvojen läsnäolossa, samoin kuin suuressa sisäisen verenvuodon riskissä.

Parasetamoli toimii pääasiassa keskushermostoon, simuloimalla kipukeskusten työtä ja termoregulointia. Siksi lääke toimii yleisenä kipulääkkeenä ja antipyreettisenä aineena. Heikko perifeerinen anti-inflammatorinen aktiivisuus voi ilmetä vain silloin, kun peroksidi- yhdisteitä on vähän kudoksissa (nivelrikko, akuutti pehmytkudoksen vaurio), mutta ei reumaattisissa sairauksissa.

Parasetamolia pidetään turvallisena tulehduskipulääkkeenä. Toisin kuin asetyylisalisyylihappo, se ei aiheuta Reye-oireyhtymän kehittymistä, sillä ei ole gastrotoksisuutta eikä se vaikuta verihiutaleiden aggregaatioon. Sen vuoksi parasetamolia suositellaan käytettäväksi asetyylisalisyylihapon ja muiden tulehduskipulääkkeiden vasta-aiheissa:

  • potilaat, joilla on bronkiaalinen astma;
  • henkilöt, joilla on ollut haavaumia;
  • lapset, joilla on virusinfektioita.

Toisin kuin ASA, parasetamoli on osa lääkkeitä, joita käytetään pediatriassa ja raskaana olevien ja imettävien naisten hoidossa.

Mikä on halvempaa

Huumeiden hinnat ovat suurelta osin riippuvaisia ​​valmistajista ja annostusmuodoista. Jos harkitsemme näiden lääkkeiden tablettimuotoa edullisimmassa hintaluokassa, ne ovat samat: sekä parasetamolin että ASA: n hinta 500 mg: n annoksessa, joka on pakattu paperia tai 10 tablettia sisältävissä läpipainopakkauksissa, on 3 - 5 ruplaa.

Mikä on parempi - Parasetamoli tai asetyylisalisyylihappo

Lääkkeen valinta riippuu monista tekijöistä:

  • taudin luonne (vasta-aiheet ASK-infektiossa);
  • potilaan ikä (Paracetamol on määrätty lapselle);
  • hoidon tavoitteet (kehon lämpötilan tai verihyytymien vähentäminen, kivun tai tulehduksen lievittäminen).

Sydän- ja verisuonitautien ehkäisyyn käytetään ASA: ta, joka pieninä annoksina vähentää aggregoitumista, verihiutaleiden tarttumista ja trombien muodostumista estämällä tromboksaani A2: n synteesiä verihiutaleissa. Paratsetamolilla ei ole tällaisia ​​ominaisuuksia.

Särkylääkkeiden käytön tulisi ottaa huomioon kivun luonne. Reumaattisten kipujen ja perifeeristen kudosvaurioiden varalta Parasetamoli ei ole tehokas, koska sen vaikutus rajoittuu keskushermostoon. Tällaisissa tapauksissa on parempi käyttää ASC: tä.

Jos on tarpeen lievittää tulehdusprosessia, ASA: n käyttö antaa selvemmän vaikutuksen.

Lämpötilassa

Kipulääkkeinä molemmat lääkkeet ovat melko tehokkaita, mutta asetyylisalisyylihapon vaikutus tapahtuu aikaisemmin kuin parasetamolin ottamisen vaikutus. Jos pyreseettinen lämpötila johtuu virusinfektiosta, Paracetamolia annetaan maksan haittavaikutusten poistamiseksi. Jotta voidaan alentaa korkeaa lämpötilaa lapsilla, joilla on vilustuminen, määrätty paracetamolia sisältäviä lääkkeitä (lääkärin tulee määrätä annos ottaen huomioon ikä).

Voiko parasetamolin korvata asetyylisalisyylihapolla

Parasetamolia määrätään kuumeiden vähentämiseksi kuumeessa. On suositeltavaa korvata se ASK: lla, jos tarvitaan nopeampaa tulosta. Kun virusinfektio aiheuttaa hypotermiaa, salisylaatit eivät sovellu: ne voivat aiheuttaa akuuttia maksan vajaatoimintaa.

Kipulääkkeenä parasetamoli on tehokas päänsärky, hammassärky, migreeni tai neuralgia. Reumaattisiin kipuihin ja perifeeristen kudosten vaurioihin liittyvän kivun lievittämiseksi on parempi käyttää ASA: ta. On pidettävä mielessä, että nivelreumissa nämä lääkkeet vaikuttavat vain taudin oireisiin. He eivät pysty pysäyttämään prosessin kehittymistä, aiheuttamaan remissiota ja estämään nivelien muodonmuutoksia. Sekä parasetamoli että salisylaatit voivat lievittää potilaan tilaa.

Jos haluat poistaa tulehduksen, Paracetamol-saanti ei auta. Salisylaattien käyttö tässä tapauksessa on tehokkaampaa.

Parasetamolin hylkäämisen pääasiallinen syy on sen hepatotoksisuus. Potilailla, joilla on riskitekijöitä (esimerkiksi pitkäaikaisen hoidon jälkeen maksan entsyymiä indusoivilla lääkkeillä, HIV-infektiolla tai pitkäaikaisen nälän jälkeen), ≥ 5 g parasetamolin käyttö voi aiheuttaa maksavaurioita.

Parasetamolin korvaaminen ASA: n kanssa on otettava huomioon, että salisylaateilla on monia tiukkoja vasta-aiheita, kuten:

  • hemorraginen diathesis;
  • gipoprotrombinemii;
  • kerrostava aortan aneurysma;
  • eroosio tai haavaumat ruoansulatuskanavassa akuutissa vaiheessa;
  • verenvuoto ruoansulatuskanavassa;
  • ”Aspiriinitriina”: salisylaattien, nenän polyyppien ja keuhkoputkien astman suvaitsemattomuus;
  • allergiaa ASA: lle (nokkosihottuma, nuha);
  • hemofilia;
  • portaalin hypertensio;
  • K-vitamiinin puutos;
  • maksan, munuaisten tai sydämen vajaatoiminta;
  • glukoosi-6-fosfaattihydrogenaasin puutos;
  • Reyen oireyhtymä;
  • lasten ikä (enintään 15 vuotta);
  • I ja III raskauskolmannekset;
  • imetysaika;
  • yliherkkyys ASK: lle.

Parasetamolia ei voida käyttää, jos henkilö sairastuu alkoholismiin. Alkoholista maksavaurioita sairastavilla potilailla tämän lääkkeen hepatotoksisen vaikutuksen riski kasvaa. Tässä tapauksessa on suositeltavaa hoitaa muita tulehduskipulääkkeitä, mukaan lukien salisylaatit.

Lääkkeiden vaihdossa on otettava huomioon muut lääkkeet. Haittavaikutusten ja komplikaatioiden todennäköisyyden vähentämiseksi on tarpeen kuulla lääkäriä ennen tällaisen päätöksen tekemistä.

Arviot

lääkärit

R.I. Karpov, urologi: "Parasetamoli on tehokas antipyreettinen lääke, jolla on vähiten sivuvaikutuksia. Lisäksi sillä on kipua lievittäviä ominaisuuksia. Paracetamolia käytetään pediatriassa ja sitä määrätään raskaana oleville potilaille. Varovaisuutta on noudatettava yhdessä antikonvulsanttien kanssa. en kannata salisylaattien nimittämistä antipyreettiseksi tai kipulääkkeeksi, koska on olemassa riski, että ruoansulatuskanavan seinät tai sisäinen verenvuoto vahingoittuvat. "

I. Popova, flebologi: ”Molemmat antipyreettisen ryhmän lääkkeet vähentävät hyvin pyreneettistä lämpötilaa kuumeisissa oireyhtymissä vaikuttamatta normaaliin kehon lämpötilaan. Parasetamoli on parempi kuin ASA. Se soveltuu käytettäväksi kaikissa ikäryhmissä. että pediatriassa käytetään suspensioita ja peräsuolijalkoja.Henkilökohtaisessa käytännössä en kohdannut haittavaikutuksia Paracetamolin ottamisen jälkeen, ja tapaan usein vasta-aiheita ASA: n ottamiseksi. Toveri apteekeissa. "

Potilaista

Olga, 38, Kazan: "En ota ASA: ta tai Aspiriinia, koska minulla on gastriitti. Ostan Paracetamolia ensiapupakkauksessani, koska olen testannut sen tehokkuutta ja turvallisuutta käytännössä. Minulla on kuumetta vähentävä lääke vain 39 ° C: ssa. enintään 10 minuuttia pillerin ottamisen jälkeen. Vaikutus kestää pitkään, minun tapauksessani, noin 5 tuntia. Ainoa haittaa on liiallinen hikoilu, joka liittyy lämpötilan laskuun. "

Parasetamolin ottaminen käyttöön asetyylisalisyylihapolla

Antipyreettiset ja kipulääkkeet ovat suurta kysyntää kaikkien maailman maiden väestössä. Erityistä kysyntää seuraa parasetamoli ja asetyylisalisyylihappo, koska juuri nämä lääkkeet ovat riittävän tehokkaita ratkaisemaan pienimmätkin ongelmat ihmisten jokapäiväisessä elämässä, ja ne voidaan myös ostaa missä tahansa apteekissa ja ne ovat edullisia.

Yleisimmät syyt näiden lääkkeiden käyttämiseen:

  • päänsärky, hammassärky, lihas- ja nivelkipu;
  • erilaisten kroonisten sairauksien paheneminen reagoi hyvin oireenmukaiseen hoitoon parasetamolin ja asetyylisalisyylihapon kanssa, koska lääkkeillä on tulehdusta ehkäisevä vaikutus kehoon;
  • eri etiologioiden hypertermia;
  • kylmä.
On syytä muistaa, että molemmat lääkkeet ovat oireenmukaisen hoidon keino, mutta ne eivät poista ongelman syytä. Erityisesti tämä ominaisuus koskee parasetamolia, koska asetyylisalisyylihapolla on laajempi vaikutus ihmiskehoon, ja joissakin tapauksissa on olemassa terapeuttinen vaikutus. Ennen kuin käytät jokaista lääkettä, ota yhteyttä lääkäriisi ja lue huolellisesti käyttöohjeet.

Parasetamolin ja aspiriinin samanaikainen käyttö

Parasetamoli ja asetyylisalisyylihappo on osa erittäin tehokkaita lääkkeitä päänsärkyä varten - Citramone, toisin sanoen ei ole erityisiä rajoituksia kertaluonteisessa saannissa, mutta asiantuntijat eivät suosittele tekemään tätä usein. Tämä yhdistelmä voi vaikuttaa hyvin negatiivisesti mahalaukun limakalvon tilaan. Niiden vaihtaminen on melko sallittua, ja lisäksi eri tilanteissa jokaisella lääkkeellä on voimakkaampi vaikutus.

Parasetamoli (parasetamoli)

Parasetamoli selviää tällaisista ongelmista:

  • virus- tai bakteerihypertermia;
  • voimakas kipu kurkkukipu, hampaat;
  • migreeni, fyysinen ja henkinen väsymys;
  • krooniset tulehdusprosessit kehossa.

Kun flunssa on liian korkea kehon lämpötilalla alkuvaiheessa, asiantuntijan suosituksiin kuuluvat asetyylisalisyylihappo ja parasetamoli, mutta vain ensimmäisten 1-2 päivän aikana.

Asetyylisalisyylihappo (asetyylisyklikahappo)

Asetyylisalisyylihapolla on laajempi vaikutus ihmiskehoon eli sitä käytetään aktiivisesti seuraavissa tapauksissa:

  • nivelreuma;
  • tarttuvan alkion myokardiitti;
  • hyperthermia virus- ja infektiokyvyn tulehdusprosesseissa;
  • myosiitti, neuralgia, päänsärky;
  • ehkäisemällä iskeemisen sairauden (aivohalvaus, sydänkohtaus, ohimenevä iskeeminen hyökkäys) akuutteja muotoja, jotka johtuvat lääkkeen ominaisuudesta verihiutaleiden aggregaation vähentämiseksi.

Asetyylisalisyylihapolla on voimakas samankaltaisuus parasetamolin kanssa hypertermian hoidossa, mutta sen vaikutus organismiin kokonaisuutena eroaa merkittävästi vaikuttavan aineen vaikutuksesta ja käyttökohteista. Asetyylisalisyylihappo sisältyy kaikkiin kliinisiin protokolliin iskeemisten aivohalvausten, sydänkohtausten ja embolien hoitamiseksi ja ehkäisemiseksi. Se on tärkein vaikuttava aine lääkeryhmässä, joka on määrätty sepelvaltimoiden stentin ja ohitusleikkauksen jälkeen. Se sisältyy moniin yhdistelmävalmisteisiin. Aspiriinin, parasetamolin ja kofeiinin yhdistelmä tietyissä suhteissa luo erinomaisen analgeettisen vaikutuksen, jota käytetään menestyksekkäästi voimakkaisiin päänsärkyihin.

Artikkeli on vahvistettu
Anna Moschovis on perhelääkäri.

Löysitkö virheen? Valitse se ja paina Ctrl + Enter

Parasetamoli ja asetyylisalisyylihappo: mikä on parempi

Parasetamolin käyttö hengitysteiden virussairauksiin

Parasetamoli on edullisempi käyttää febrifuugina vakavan hypertermian (38 ja sitä korkeampi) tapauksessa, koska sen antipyreettiset ominaisuudet ilmaistaan ​​melko selvästi muiden ei-steroidisen anti-inflammatorisen ryhmän farmakologisten aineiden edustajien joukossa. Jos lämpötila on välttämättä vähennettävä riittävämmiksi merkeiksi, jotka eivät uhkaa potilaan elämää, parasetamoli auttaa parhaiten ennen ambulanssin saapumista.

Vapautumisen muodot nykyaikaisessa farmakologisilla markkinoilla:

  • Tabletit, pakattu läpipainopakkauksiin, joissa on 6 tai 10 kappaletta 500 mg: n tai 300 mg: n annoksina (lasten annos), pakattu pahvipakkauksiin.
  • 2,5% siirappia lapsille 50 ml / pakkaus
  • Suspensio 2,5% 100 ml: ssa per pakkaus
  • Peräsuolen peräpuikoilla on myös systeeminen vaikutus, mutta ne ovat vähemmän alttiita ärsyttämään ruoansulatuskanavaa, osoittavat terapeuttisen vaikutuksensa paljon nopeammin nopeamman tunkeutumisen vuoksi systeemiseen verenkiertoon.

On myös yhdistettyjä vapautumismuotoja, jotka sisältävät useita aktiivisia aineosia, kuten sitramonia. Tämän lääkkeen koostumus on paratsetamoliasetyylisalisyylihapon ja kofeiinin lisäksi. Yhteenvetona voidaan todeta, että näillä komponenteilla on synergistinen vaikutus. On myös mielenkiintoista tietää, että aineiden annostus tällaisissa lääkkeissä on pienempi kuin monodrugeissa. Tableteissa yhdistetty paratsetamoli ja aspiriini on noin puolet niin paljon kuin tavanomaisissa mono-aineissa, mutta tämä ei tarkoita, että ne olisi juonut enemmän kuin tavallisesti, muuten on yliannostusriski, joten sinun ei pitäisi kaksinkertaistaa maksan rasitus.

Asetyylisalisyylihapon käyttö

Parasetamolin ja aspiriinin vastaanotto on samankaltainen, samoin kuin muut keinot lämpötilan alentamiseksi, mutta näissä valmisteissa on kuitenkin selkeitä eroja. Asetyylisalisyylihapolla on kipua lievittävä vaikutus, se on voimakkaampi ja samanaikaisesti lisää verenvuotoriskiä. Tosiasia on, että aspiriini on klassinen hajoava aine, pieninä määrinä (jopa 150 mg päivässä), auttaa estämään verihiutaleiden ja ohuiden veren tarttumista, ja annoksina 300 mg päivässä se tehokkaasti nukuttaa ja vähentää akuutin virussairauden ilmenemismuotoja. Aspiriini suuremmissa annoksissa, noin 500 mg, ei huono, nostaa kohonneen lämpötilan, mutta sitä pidetään edelleen tehokkaampana tässä tilanteessa, parasetamoli, koska se on paljon turvallisempi, vaikkakin jonkin verran huonompi kuin vahvuus.

Voinko ottaa nämä lääkkeet yhdessä? Yhdessä ne voidaan ottaa, erityisesti osana samaa tsitramonaa, mutta annostusohjeen noudattamatta jättäminen voi aiheuttaa haittavaikutuksia vatsakivuna ja veren hyytymisen muutoksina. Muuten paracetamoli ei vaikuta veren reologisiin ominaisuuksiin, joten se on turvallisempi ARVI: n hoidossa. Mitä muuta on muita lääkkeitä lämpötilan vähentämiseksi ilman merkittäviä sivuvaikutuksia? Asetyylisalisyylihapon ja parasetamolin lisäksi ibuprofeenilla ja mefenamiinihapolla on antipyreettisiä ominaisuuksia.

Molemmat lääkkeet eivät estä ja eivät stimuloi veren hyytymisjärjestelmää, niillä ei ole niin voimakasta negatiivista vaikutusta mahaan kuin aspiriinia, eikä niillä ole sellaista toksista vaikutusta maksaan parasetamolina. On näyttöä siitä, että ibuprofeenia voidaan ottaa pitkiä kursseja, koska se on yksi lievimmistä steroidisista tulehduskipulääkkeistä. Mefenamiinihapolla on muun muassa myös immunomoduloivia ominaisuuksia, joka stimuloi interferonin tuotantoa.

Voiko paratsetamoli ja asetyylisalisyylihappo ottaa yhdessä

Aspiriini (asetyylisalisyylihappo) ja parasetamoli (asetaminofeeni) ovat suosituimpia korjaustoimenpiteitä kotiin ensiapupakkauksessa. Nämä ovat kaksi eri lääkettä, jotka kuuluvat samaan ryhmään ei-steroidisia tulehduskipulääkkeitä (NSAID).

Aspiriini (asetyylisalisyylihappo) ja parasetamoli (asetaminofeeni) ovat suosituimpia korjaustoimenpiteitä kotiin ensiapupakkauksessa.

Lääkkeiden ominaisuudet

Parasetamolia ja asetyylisalisyylihappoa (ASA) pidetään tehokkaina kipulääkkeinä, tulehduskipulääkkeinä ja antipyreettisinä lääkkeinä. Lääkkeillä on sekä etuja että haittoja, niillä on erilliset vasta-aiheet, jotka eroavat saman taudin vaikutusmekanismissa. Siksi näiden kahden lääkkeen välillä on tarpeen tietää kunkin niiden ominaisuudet.

parasetamoli

Ei-huumausaine Parasetamoli kuuluu kipulääkkeisiin ja antipyreettisiin lääkkeisiin, ja länsimaissa sitä kutsutaan asetaminofeeniksi (alennetusta kemiallisesta koostumuksesta - para-asetyyliaminofenoli). Tärkeimmät käyttöaiheet ovat kuumetta ilmentävät infektiot ja tulehdukset.

Ei-huumausaine Paratsetamoli viittaa kipulääkkeisiin ja antipyreettisiin lääkkeisiin.

Työkalu on:

  • valkoinen (vähemmän kermanvärinen) kiteinen jauhe;
  • liukenee helposti veteen;
  • ei liukene alkoholiin.
  • ei riko aineenvaihduntaa ja ruoansulatuselimiä;
  • on alhainen myrkyllisyys;
  • turvallinen lapsille.

Lääkkeen pitkäaikainen käyttö voi aiheuttaa seuraavia haittavaikutuksia:

  • verenkiertojärjestelmän toiminnan muutokset;
  • myrkylliset munuaisvauriot;
  • maksahäiriöt;

Munuaisten ja maksasairauksien riski kasvaa alkoholin kanssa.

Asetyylisalisyylihappo

ASA: lla (asetyylisyklikahappo) on antipyreettisten ja analgeettisten ominaisuuksien lisäksi tulehdusta ehkäisevä vaikutus. Vaikuttava aine asetyylisyklikahappo suuntautuu paikallisesti tulehduksen painopisteeseen, mikä antaa hyvän terapeuttisen tuloksen.

ASA: lla (asetyylisyklikahappo) on antipyreettisten ja analgeettisten ominaisuuksien lisäksi tulehdusta ehkäisevä vaikutus.

  • lyö lämpötilan nopeammin;
  • pysäyttää tulehduksen;
  • estää verihyytymiä;
  • hyödyllinen reumalle, iskemialle, endokardiitille;
  • verisuonikirurgian jälkeen.

ASA: lla on sivuvaikutuksia ja vasta-aiheita:

  • lääke on myrkyllistä;
  • suuresti ohentaa verta;
  • lisää ruoansulatuskanavan haavaumien riskiä;
  • yliannostus voi vaikuttaa haitallisesti munuaisiin ja maksaan;
  • Aspiriinia määrätään varoen lapsille, eikä sitä suositella raskauden aikana.

Aspiriinia määrätään varoen lapsille, eikä sitä suositella raskauden aikana.

Mikä ero on

ASK: n ja Paracetamolin välillä on vain vähän, mutta merkittäviä eroja:

  • Parasetamoli on turvallisempi kaikissa käyttöaiheissa;
  • Aspiriini poistaa kuumetta nopeammin ja pitää vaikutuksen pidempään;
  • ASA: ta käytetään sydän- ja verisuonitautien torjuntaan (veren harvennuksen ominaisuuden vuoksi);
  • Parasetamolilla on alhainen tulehdusta estävä vaikutus eikä se poista oireita;
  • Aspiriinilla on tehokkaampi vaikutus prostaglandiinien (paranemista, tulehdusta ehkäisevien aineiden) tuotantoon koko kehossa, ja parasetamoli vaikuttaa vain aivoihin (siksi se eliminoi lämpöä ja kipua, mutta ei lievittää tulehdusta);
  • ASK on suurempi allergeeni.

Milloin voidaan ottaa parasetamoli ja asetyylisalisyylihappo

Molempien lääkkeiden vaikutusmekanismi on estää välittäjiä, jotka aiheuttavat kipua, kuumetta ja tulehdusta, vain parasetamolia keskushermoston tasolla, ja Aspiriini vaikuttaa itse nidokseen. Siksi joskus sallitaan varojen nimittäminen yhdessä. Parasetamolin ja aspiriinin yhdistetyt annokset sisältyvät tableteihin, kuten Citramoniin.

Tämä lääke sisältää 3 vaikuttavaa ainetta:

Vaikka näitä kipulääkkeitä myydään laskurin ulkopuolella, on parempi olla ottamatta lääkkeitä itse. Niiden yhdistelmä voi aiheuttaa vakavia komplikaatioita. Lisäksi ennen lääkkeen käyttöä on tutkittava ohjeet, joissa käyttöaiheet ja annostus on määrätty.

Parasetamolin ja aspiriinin yhdistetyt annokset sisältyvät tableteihin, kuten Citramoniin.

Milloin ja miksi on parempi olla yhdistämättä

Useimmiten näiden lääkkeiden yhdistelmällä ei ole mitään järkeä, koska niillä on samanlainen vaikutus ja ne eivät lisää toistensa vaikutusta.

Samanaikainen käyttö johtaa vain kaksinkertaiseen kehon kuormitukseen.

Lääkkeitä ei suositella sekoittavan:

  • limakalvosairaudet;
  • maha-suolikanavan ongelmat;
  • huono veren hyytyminen;
  • maksa- ja munuaissairaus.

Munuaisten ja maksan sairauksia ei suositella sekoittamaan lääkkeitä.

Lääkärien mielipide parasetamolin ja asetyylisalisyylihapon yhdistelmästä

Lääkärit eivät ole yksimielisiä näiden kipulääkkeiden yhteisestä käytöstä ja jokaisesta lääkkeestä erikseen. Lääkkeillä on yleensä yleisiä käyttöaiheita (päästä eroon kuumeesta, lievittää päänsärkyä, lievittää kylmään ja flunssaan liittyviä tiloja). Mutta kun otetaan huomioon lastenlääkäreiden mielipide, parasetamoli on edullinen hoidossa, koska asetyylisalisyylihappo liittyy Reye-oireyhtymän riskiin (ilmenee 4-12-vuotiailla lapsilla).

Muut lääkärit sanovat, että paracetamoli ei tällä hetkellä saisi mitään tunnustusta siitä, että se olisi kiellettävä myymästä jopa reseptillä. Farmakologian professori Erlangen-Nurnbergin yliopistossa (Saksa), Cai Brune, uskoo, että jopa 4 g: n asetomonofeenin päivittäinen määrä voi aiheuttaa vakavia maksavaurioita, ja sen kaksinkertainen ylimäärä on vaarallista akuutin maksan vajaatoiminnan kehittymisessä.

Lääkärit sanovat, että paracetamoli ei saisi tänään tunnustusta siitä, että myyntiin olisi kiellettävä, myös reseptillä.

Aspiriinin nimittäminen saman tiedemiehen mielestä on mahdollista vain potilaille, joilla on sydän- ja verisuoniongelmia, mutta ei särkylääkkeinä. Loppujen lopuksi lääkkeen anestesiavaikutus kestää vain muutaman tunnin, ja veren laimentaminen - muutaman päivän. Tämän seurauksena on aina lisääntynyt ja perusteeton verenvuotoriski.

Potilasarvostelut

Irina, 32, nikkeli

Pidin Aspirinistä enemmän. En tiennyt, että lapset ovat vasta-aiheisia. Kiitos valaistuksesta.

Anna, 40-vuotias, Ufa

Citramonen koostumus oli aiemmin erilainen. Nyt sitä kutsutaan Citramon-P: ksi. Se tarkoittaa parasetamolia.

Elena, 53 vuotias, Moskova

Otan Aspirinia joka aamu. Hän auttaa minua pitämään alukset kunnossa. Mutta ensimmäistä kertaa kuulen, että hammassärky poistetaan näillä keinoilla.

Parasetamolin ja asetyylisalisyylihapon vertailu

Monet ihmiset ovat huolissaan siitä, olisiko valittava parasetamoli tai asetyylisalisyylihappo. He molemmat ovat tulehduskipulääkkeiden joukossa.

Sama vai ei?

Asetyylisalisyylihappo - tärkein vaikuttava aine, joka on Aspiriinissa. Kauppanimet:

  • aspiriini;
  • Upsarin;
  • Trombopol;
  • Bufferin;
  • Aspikor;
  • Aspikard;
  • Aspinate.

Asetyylisalisyylihappo vähentää lämpötilaa influenssan aikana, SARS.

Nämä ovat 2 eri lääkettä. Ensimmäinen on antipyreettinen lääke, jolla on anti-inflammatorisia vaikutuksia. Se vaikuttaa verisuoniin ja lääkäri määrää lääkärin iskeemisen aivohalvauksen saaneiden potilaiden komplikaatioiden hoitoon.

Toinen on lääke, joka alentaa lämpötilaa flunssan aikana, ARVI. Sillä on kipua lievittävä vaikutus.

Mikä on erotus ja samankaltaisuus parasetamolin tai asetyylisalisyylihapon välillä?

  • auttaa pääsemään eroon päänsärkyistä ja muista kipuista;
  • vähentää lämpötilaa;
  • haittavaikutukset - maksavauriot.

Lääkkeiden välinen ero:

Mikä on parempi: Parasetamoli tai asetyylisalisyylihappo?

Aspiriinia pidetään tehokkaimpana lääkkeenä, joka alentaa kehon lämpötilaa, mutta parasetamoli on turvallisin. Siksi on suositeltavaa ottaa Paracetamolia, jossa on korkea kuume, päänsärky ja muut ensimmäiset vilustumisen oireet.

Lääkärit arvioivat

Valery, 42, Oryol: ”Kirjoitan parasetamolia potilaan virus-, bakteeri- ja nivelsairauksien, nivel- ja hammaskipujen sekä infektio- ja tulehdussairauksien tapauksessa. Lääke voidaan antaa lapselle. ”

Victoria, 34, Kaluga: ”Asetyylisalisyylihappo auttaa lievittämään oireita, mutta ei päästä eroon taudista. Se vain herättää vilustumisen, aiheuttaa myös gastriitin pahenemista. On ehdottomasti kiellettyä ottaa se raskauden aikana. "

Svetlana, 27, Krasnojarsk: ”Aspiriini auttaa ominaisuuksiensa vuoksi kuumeita vähentämään 7–8 tuntia, ja kipu katoaa 5–6 tuntia.”

Ivan, 52-vuotias, Voronezh: ”Työskentelen terapeutina. Kirjoitan molemmat lääkkeet potilaalle kivun vähentämiseksi. "

Parasetamolia ja asetyylisalisyylihappoa koskevat potilastiedot

Pavel, 31, Penza: ”Kylmän ensimmäisissä oireissa otan Aspiriinia. Lämpötila laskee puolessa tunnissa. Se on halpa lääke, siellä on missä tahansa apteekissa. Otan 1 tabletin päivässä heti aterian jälkeen, pese lämpimällä vedellä. "

Rakkaus, 37-vuotias, Magnitogorsk: ”Luin, että aspiriini on haitallista keholle. Nyt käytän vain paracetamolia särkylääkkeenä. ”

Irina, 25, Moskova: ”Paracetamoli on tehokas ja edullinen lääke, joka poistaa päänsärkyä. Lääkäri määräsi sen myös raskauden ja imetyksen aikana. "

Peter, 36, Vologda: ”Pienennän lämpötilan vain Paracetamolin avulla. Tämä lääke, jolla on vähimmäismäärä sivuvaikutuksia ".

Mikä on parempi aspiriini tai parasetamoli tai asetyylisalisyylihappo vilustumista ja kuumetta vastaan?

Korkea lämpötila on organismin luonnollinen reaktio sen patologisten prosessien kehittymiseen. Useimmiten lämpötila nousee bakteerien, virusten ja alkueläinten aggressiolla. Lisäksi jotkut fyysiset vaikutukset kehoon, kuten palovammat, jäätymiset jne., Voivat aiheuttaa tämän ilmiön, lämpötilan indikaattorien lisääntyminen johtaa aggressiivisten organismien tuhoutumiseen, mutta joskus lämpötila kasvaa erityisen voimakkaasti. Tällöin tulehduskipulääkkeet tulevat pelastamaan. Puhutaanpa tällä sivulla "Suosittu terveydestä" siitä, mikä on parempi kylmälle ja lämpötilalle?

Mikä on parempi aspiriini tai parasetamoli vilustumista ja kuumetta vastaan?

Sekä aspiriini että parasetamoli helpottavat kipua ja vähentävät kuumetta. Ne ovat kuitenkin aktiivisia kehomme eri osissa, joilla on joitakin lisäetuja. Aspiriini voi myös vähentää tulehduksellisten prosessien vakavuutta ja vähentää veren hyytymistä, paracetamolilla ei ole tällaisia ​​ominaisuuksia. On melko vaikeaa valita, mikä lääke on tehokkaampaa: sinun on keskityttävä potilaan yksilöllisiin ominaisuuksiin ja koko tilanteeseen.

Sekä aspiriinia että parasetamolia voidaan saada mistä tahansa apteekista ilman reseptiä. Voit keskustella lääkkeiden käytön mahdollisuudesta lääkärisi kanssa.

Parasetamoli on luontaisesti prostaglandiinin estäjä, se rajoittaa kehon syklo-oksigenaasin synteesiä, jota se käyttää lähettämään kipusignaaleja. Aspiriini kuuluu myös prostaglandiinien estäjiin, mutta se vaikuttaa muutamiin muihin aineisiin, nimittäin tromboksaaneihin.

Sekä aspiriini että parasetamoli poistavat melko tehokkaasti kivut (kipu ja päänsärky kylmässä), auttavat vähentämään lämpötilaa ja parantamaan potilaan yleistä tilaa.

Lääkärit sanovat, että aspiriinilla on vakavampi vaikutus ruoansulatuskanavaan kuin Paracetamol, joten potilaat, joilla on ongelmia ruoansulatuskanavan elinten toiminnassa, pitäisi mieluummin käyttää toista lääkettä. Suurin osa aspiriinin mahdollisista sivuvaikutuksista liittyy ruoansulatuskanavan verenvuodon mahdollisuuteen.

Molemmat verratut lääkkeet voivat teoriassa vahingoittaa maksaa, käytännössä tämä tilanne on mahdollista, jos sitä käytetään suurina määrinä. Jos noudatat suositeltua annosta ja tarkkailet näiden lääkkeiden ottamisen välistä aikaa, se ei vahingoita maksaa. Jos jokin näistä lääkkeistä yliannostus sattuu vahingossa, sinun tulee pyytää lääkärin hoitoa.

Molemmat verratut lääkkeet voivat aiheuttaa yksittäisiä suvaitsemattomuusreaktioita. Ennusta niiden esiintyminen on mahdotonta etukäteen. Aspiriinin käytön eri sivuvaikutusten esiintyvyys on kuitenkin yleisempää kuin paracetamolin käyttämisestä.

Jos aspiriinin ja parasetamolin tarkoituksena on vain vähentää kehon lämpötilaa, molemmat ovat melko tehokkaita. Aspiriinilla on kuitenkin nopeampi vaikutus. Ja paracetamolia pidetään turvallisimpana lääkkeenä koko maailman lääkäreiden lämpötilan vähentämiseksi

On syytä huomata, että aspiriini ja muut lääkkeet, joilla on se koostumus, voivat vaikuttaa samoihin maksasoluihin kuin tietyt virukset, jotka aiheuttavat kylmän. Tämän vuoksi on mahdollista, että maksa kärsii aggressiivisten vaikutusten yhdistelmästä. Tässä tapauksessa voi kehittyä Reyen oireyhtymä, ja tätä patologiaa pidetään yhtenä vaarallisimmista mahdollisista aspiriinin komplikaatioista. Siksi tätä lääkettä ei suositella käytettäväksi lapsuudessa, eikä sinun pitäisi käyttää sitä virussairauksien hoitoon.
Aikuiset potilaat voivat käyttää turvallisesti Aspiriinia, jos on tarpeen vähentää lämpötilaa bakteeri-infektiovaurioiden aikana.

On syytä huomata, että parasetamolilla on toisin kuin aspiriinilla käytännössä mitään vasta-aiheita. Sitä ei voida käyttää, jos on yliherkkyys lääkkeelle (allergia), maksan ja munuaisten vajaatoiminnalle. Samalla on sallittua käyttää tällaista lääkettä lasten hoidossa (alkaen lapsenkengistä), raskaana olevista ja imettävistä naisista.

Aspiriinia ei käytetä ruoansulatuskanavan yksilölliselle suvaitsemattomuudelle, eroosioille ja haavaisille leesioille, hemorraagiselle diateesille, joillekin keuhkoputkien astmalle. Tämä lääke on ehdottomasti vasta-aiheinen alle 15-vuotiaille lapsille, raskaana oleville ja imettäville naisille.

Näin ollen parasetamoli on turvallisempi lääke kuin aspiriini. Aikuiset potilaat voivat kuitenkin käyttää Aspiriinia infektio- ja tulehdussairauksien hoidossa lämpötilan alentamiseksi. Keskivaikea annos, tämä lääke on varsin tehokas. Parasetamoli tulee tietysti valittavaksi lääkkeeksi lasten, raskaana olevien ja imettävien naisten hoidossa.

Mikä on paracetamoli tai asetyylisalisyylihappo parempi?

Itse asiassa asetyylisalisyylihappo on aspiriinin pääkomponentti. Tämä on aktiivisen aineen nimi, joka vaikuttaa kehoon, vähentää lämpötilaa ja poistaa kipua. Siksi voidaan päätellä, että aspiriini ja asetyylisalisyylihappo ovat yksi ja sama. Ja apteekissa voit ostaa lääkettä tämän nimen alla. Lämpötilasta ja kylmästä sopivuudesta.

Voinko ottaa aspiriinia ja parasetamolia samanaikaisesti?

Antipyreettisiä lääkkeitä käytetään kehon lämpötilan vähentämiseen. Joskus yksi aine ei riitä, ja lääkärit käyttävät useiden lääkkeiden yhdistelmää. Harkitse aspiriinia ja parasetamolia, niiden solunsisäisiä vaikutuksia, indikaatioita ja vasta-aiheita.

Aspiriinitoiminta

Aspiriini on saksalainen valmistaja Bayer. Työkalu kuuluu ei-steroidisten tulehduskipulääkkeiden ryhmään. Vaikuttava aine - asetyylisalisyylihappo - on laaja-alainen:

  • lievittää kohdunkaulan osteokondroosin, niveltulehduksen, niveltulehduksen ja muiden luu- ja rustokudosten sairauksien tulehdusta;
  • vähentää epämukavuutta kuukautisten, hammas- tai päänsärkyjen aikana;
  • alentaa kehon lämpötilaa;
  • laimentaa verta, parantaa verenkiertoa.

Lääkettä käytetään laajalti kaikissa lääketieteen aloilla. Se tuotetaan tablettien muodossa, mutta muissa annosmuodoissa on monia analogeja, joita käytetään sydän- ja verisuonijärjestelmän lämpötilassa, tulehduksessa, kipussa tai sairauksissa.

Parasetamolin toiminta

Lääke perustuu samaan paracetamolin komponenttiin. Tämä on voimakkain keino vähentää kuumetta ja vähentää kipua kuumeessa, loukkaantumisissa ja muissa kehon patologisissa prosesseissa.

Parasetamoli imeytymisen aikana vaikuttaa aivokeskukseen, joka vastaa kivun havaitsemisesta. Lisäksi lääkemolekyylit vaikuttavat prostaglandiinien synteesiin, jotka ovat vastuussa lämpötilan nostamisesta, minkä vuoksi lääke poistaa nopeasti jopa korkean kuumeen.

Lääke ei paranna kuumetta, kylmää, flunssaa ja muita tartuntatauteja, eikä sillä ole myös viruslääkkeitä ja antibakteerisia vaikutuksia, joten ei ole suositeltavaa ottaa sitä hoitoon.

Mikä on parempi ja mikä on ero Aspiriinin ja Parasetamolin välillä

Molempien lääkkeiden toiminta on hieman samanlainen, mutta ero on se, että parasetamolin tarkoituksena on vähentää kehon lämpötilaa ja aspiriinia kivun vähentämisessä.

Voinko ottaa aspiriinia ja parasetamolia samanaikaisesti?

Aiemmin uskottiin, että näiden kahden rahaston yhteinen vastaanotto edistää korkean lämpötilan nopeaa vähenemistä. Joten se on, mutta lääkkeiden yhdistelmän etujen lisäksi on monia haittavaikutuksia, jotka vaikuttavat kielteisesti maksan, munuaisen ja ruoansulatuskanavan työhön. Siksi lääkärit käyttävät tätä yhdistelmää vain hätätapauksissa.

Käyttöaiheet samanaikaisesti

Korkea ruumiinlämpö ja tartuntatautien aiheuttama korkea kuume. Yhdellä käytöllä ei pitäisi pelätä sivuvaikutuksia, koska ne näkyvät vain, kun ne kerätään järjestelmällisen vastaanoton prosessissa.

Miten ottaa Aspirin ja Paracetamol yhdessä

Hätälämmönpoiston tapauksessa välineitä käytetään useimmiten liuoksena lihakseen annettavaksi. Lääketieteessä on käsite "kolmikko" - yhdistelmä kolmesta lääkkeestä, joiden käyttö vaikuttaa välittömästi ja jolla on pitkäaikainen vaikutus. Aspiriinin ja parasetamolin lisäksi Analginia tai No-Spa: ta käytetään verisuonten kouristusten lievittämiseen. Annos määritetään yksilöllisesti, standardi on 2 mg kutakin ainetta.

Asetyylisalisyylihappo tai parasetamoli, joka on parempi

Mikä on parempi vilustuminen: parasetamoli tai asetyylisalisyylihappo?

Parasetamoli on vaarallista
Viime aikoihin asti tällaista lääkettä, kuten parasetamolia, pidettiin täysin vaarattomana. Meitä mainostetaan edelleen aktiivisesti paracetamolia sisältävinä turvallisimpina ja tehokkaimpina lääkkeinä. On kuitenkin turvallista sanoa, että mainonta ei ole kovin oikea. Ennakoivan lääketieteen tutkimuslaitoksen johtava tutkija Galina Kholmogorova sanoo: ”Opiskelijavuosieni jälkeen yksi lause löi minua professorin muistiin, joka kliinisen farmakologian luennossa sanoi:” Lännessä paracetamoli on hyvin suosittu, mutta en suosittele sitä käyttämään sitä käytännössä, koska tällä lääkkeellä on hyvin kapea terapeuttinen ikkuna. Se tuhoaa maksan solut ja aiheuttaa myös punasolujen liukenemisen verisuonikerrokseen yliannostuksen aikana, ja yliannostus on erittäin helppoa. " Haluan selittää, mitä "terapeuttinen ikkuna" on: tämä on lääkkeen terapeuttisen ja toksisen annoksen välinen ero.

Lääkkeiden ominaisuudet

Parasetamolia ja asetyylisalisyylihappoa (ASA) pidetään tehokkaina kipulääkkeinä, tulehduskipulääkkeinä ja antipyreettisinä lääkkeinä. Lääkkeillä on sekä etuja että haittoja, niillä on erilliset vasta-aiheet, jotka eroavat saman taudin vaikutusmekanismissa. Siksi näiden kahden lääkkeen välillä on tarpeen tietää kunkin niiden ominaisuudet.

parasetamoli

Ei-huumausaine Parasetamoli kuuluu kipulääkkeisiin ja antipyreettisiin lääkkeisiin, ja länsimaissa sitä kutsutaan asetaminofeeniksi (alennetusta kemiallisesta koostumuksesta - para-asetyyliaminofenoli). Tärkeimmät käyttöaiheet ovat kuumetta ilmentävät infektiot ja tulehdukset.

Työkalu on:

  • ei riko aineenvaihduntaa ja ruoansulatuselimiä;
  • on alhainen myrkyllisyys;
  • turvallinen lapsille.

Lääkkeen pitkäaikainen käyttö voi aiheuttaa seuraavia haittavaikutuksia:

  • verenkiertojärjestelmän toiminnan muutokset;
  • myrkylliset munuaisvauriot;
  • maksahäiriöt;

Munuaisten ja maksasairauksien riski kasvaa alkoholin kanssa.

Asetyylisalisyylihappo

ASA: lla (asetyylisyklikahappo) on antipyreettisten ja analgeettisten ominaisuuksien lisäksi tulehdusta ehkäisevä vaikutus. Vaikuttava aine asetyylisyklikahappo suuntautuu paikallisesti tulehduksen painopisteeseen, mikä antaa hyvän terapeuttisen tuloksen.

  • lyö lämpötilan nopeammin;
  • pysäyttää tulehduksen;
  • estää verihyytymiä;
  • hyödyllinen reumalle, iskemialle, endokardiitille;
  • verisuonikirurgian jälkeen.

ASA: lla on sivuvaikutuksia ja vasta-aiheita:

  • lääke on myrkyllistä;
  • suuresti ohentaa verta;
  • lisää ruoansulatuskanavan haavaumien riskiä;
  • yliannostus voi vaikuttaa haitallisesti munuaisiin ja maksaan;
  • Aspiriinia määrätään varoen lapsille, eikä sitä suositella raskauden aikana.

Mikä ero on

ASK: n ja Paracetamolin välillä on vain vähän, mutta merkittäviä eroja:

  • Parasetamoli on turvallisempi kaikissa käyttöaiheissa;
  • Aspiriini poistaa kuumetta nopeammin ja pitää vaikutuksen pidempään;
  • ASA: ta käytetään sydän- ja verisuonitautien torjuntaan (veren harvennuksen ominaisuuden vuoksi);
  • Parasetamolilla on alhainen tulehdusta estävä vaikutus eikä se poista oireita;
  • Aspiriinilla on tehokkaampi vaikutus prostaglandiinien (paranemista, tulehdusta ehkäisevien aineiden) tuotantoon koko kehossa, ja parasetamoli vaikuttaa vain aivoihin (siksi se eliminoi lämpöä ja kipua, mutta ei lievittää tulehdusta);
  • ASK on suurempi allergeeni.

Milloin voidaan ottaa parasetamoli ja asetyylisalisyylihappo

Molempien lääkkeiden vaikutusmekanismi on estää välittäjiä, jotka aiheuttavat kipua, kuumetta ja tulehdusta, vain parasetamolia keskushermoston tasolla, ja Aspiriini vaikuttaa itse nidokseen. Siksi joskus sallitaan varojen nimittäminen yhdessä. Parasetamolin ja aspiriinin yhdistetyt annokset sisältyvät tableteihin, kuten Citramoniin.

Tämä lääke sisältää 3 vaikuttavaa ainetta:

Vaikka näitä kipulääkkeitä myydään laskurin ulkopuolella, on parempi olla ottamatta lääkkeitä itse. Niiden yhdistelmä voi aiheuttaa vakavia komplikaatioita. Lisäksi ennen lääkkeen käyttöä on tutkittava ohjeet, joissa käyttöaiheet ja annostus on määrätty.

Milloin ja miksi on parempi olla yhdistämättä

Useimmiten näiden lääkkeiden yhdistelmällä ei ole mitään järkeä, koska niillä on samanlainen vaikutus ja ne eivät lisää toistensa vaikutusta.

Samanaikainen käyttö johtaa vain kaksinkertaiseen kehon kuormitukseen.

Lääkkeitä ei suositella sekoittavan:

  • limakalvosairaudet;
  • maha-suolikanavan ongelmat;
  • huono veren hyytyminen;
  • maksa- ja munuaissairaus.

Lääkärien mielipide parasetamolin ja asetyylisalisyylihapon yhdistelmästä

Lääkärit eivät ole yksimielisiä näiden kipulääkkeiden yhteisestä käytöstä ja jokaisesta lääkkeestä erikseen. Lääkkeillä on yleensä yleisiä käyttöaiheita (päästä eroon kuumeesta, lievittää päänsärkyä, lievittää kylmään ja flunssaan liittyviä tiloja). Mutta kun otetaan huomioon lastenlääkäreiden mielipide, parasetamoli on edullinen hoidossa, koska asetyylisalisyylihappo liittyy Reye-oireyhtymän riskiin (ilmenee 4-12-vuotiailla lapsilla).

Muut lääkärit sanovat, että paracetamoli ei tällä hetkellä saisi mitään tunnustusta siitä, että se olisi kiellettävä myymästä jopa reseptillä. Farmakologian professori Erlangen-Nurnbergin yliopistossa (Saksa), Cai Brune, uskoo, että jopa 4 g: n asetomonofeenin päivittäinen määrä voi aiheuttaa vakavia maksavaurioita, ja sen kaksinkertainen ylimäärä on vaarallista akuutin maksan vajaatoiminnan kehittymisessä.

Aspiriinin nimittäminen saman tiedemiehen mielestä on mahdollista vain potilaille, joilla on sydän- ja verisuoniongelmia, mutta ei särkylääkkeinä. Loppujen lopuksi lääkkeen anestesiavaikutus kestää vain muutaman tunnin, ja veren laimentaminen - muutaman päivän. Tämän seurauksena on aina lisääntynyt ja perusteeton verenvuotoriski.

Potilasarvostelut

Irina, 32, nikkeli

Pidin Aspirinistä enemmän. En tiennyt, että lapset ovat vasta-aiheisia. Kiitos valaistuksesta.

Anna, 40-vuotias, Ufa

Citramonen koostumus oli aiemmin erilainen. Nyt sitä kutsutaan Citramon-P: ksi. Se tarkoittaa parasetamolia.

Elena, 53 vuotias, Moskova

Otan Aspirinia joka aamu. Hän auttaa minua pitämään alukset kunnossa. Mutta ensimmäistä kertaa kuulen, että hammassärky poistetaan näillä keinoilla.

Parasetamolin käyttö hengitysteiden virussairauksiin

Parasetamoli on edullisempi käyttää febrifuugina vakavan hypertermian (38 ja sitä korkeampi) tapauksessa, koska sen antipyreettiset ominaisuudet ilmaistaan ​​melko selvästi muiden ei-steroidisen anti-inflammatorisen ryhmän farmakologisten aineiden edustajien joukossa. Jos lämpötila on välttämättä vähennettävä riittävämmiksi merkeiksi, jotka eivät uhkaa potilaan elämää, parasetamoli auttaa parhaiten ennen ambulanssin saapumista.

Vapautumisen muodot nykyaikaisessa farmakologisilla markkinoilla:

  • Tabletit, pakattu läpipainopakkauksiin, joissa on 6 tai 10 kappaletta 500 mg: n tai 300 mg: n annoksina (lasten annos), pakattu pahvipakkauksiin.
  • 2,5% siirappia lapsille 50 ml / pakkaus
  • Suspensio 2,5% 100 ml: ssa per pakkaus
  • Peräsuolen peräpuikoilla on myös systeeminen vaikutus, mutta ne ovat vähemmän alttiita ärsyttämään ruoansulatuskanavaa, osoittavat terapeuttisen vaikutuksensa paljon nopeammin nopeamman tunkeutumisen vuoksi systeemiseen verenkiertoon.

On myös yhdistettyjä vapautumismuotoja, jotka sisältävät useita aktiivisia aineosia, kuten sitramonia. Tämän lääkkeen koostumus on paratsetamoliasetyylisalisyylihapon ja kofeiinin lisäksi. Yhteenvetona voidaan todeta, että näillä komponenteilla on synergistinen vaikutus. On myös mielenkiintoista tietää, että aineiden annostus tällaisissa lääkkeissä on pienempi kuin monodrugeissa. Tableteissa yhdistetty paratsetamoli ja aspiriini on noin puolet niin paljon kuin tavanomaisissa mono-aineissa, mutta tämä ei tarkoita, että ne olisi juonut enemmän kuin tavallisesti, muuten on yliannostusriski, joten sinun ei pitäisi kaksinkertaistaa maksan rasitus.

Asetyylisalisyylihapon käyttö

Parasetamolin ja aspiriinin vastaanotto on samankaltainen, samoin kuin muut keinot lämpötilan alentamiseksi, mutta näissä valmisteissa on kuitenkin selkeitä eroja. Asetyylisalisyylihapolla on kipua lievittävä vaikutus, se on voimakkaampi ja samanaikaisesti lisää verenvuotoriskiä. Tosiasia on, että aspiriini on klassinen hajoava aine, pieninä määrinä (jopa 150 mg päivässä), auttaa estämään verihiutaleiden ja ohuiden veren tarttumista, ja annoksina 300 mg päivässä se tehokkaasti nukuttaa ja vähentää akuutin virussairauden ilmenemismuotoja. Aspiriini suuremmissa annoksissa, noin 500 mg, ei huono, nostaa kohonneen lämpötilan, mutta sitä pidetään edelleen tehokkaampana tässä tilanteessa, parasetamoli, koska se on paljon turvallisempi, vaikkakin jonkin verran huonompi kuin vahvuus.

Voinko ottaa nämä lääkkeet yhdessä? Yhdessä ne voidaan ottaa, erityisesti osana samaa tsitramonaa, mutta annostusohjeen noudattamatta jättäminen voi aiheuttaa haittavaikutuksia vatsakivuna ja veren hyytymisen muutoksina. Muuten paracetamoli ei vaikuta veren reologisiin ominaisuuksiin, joten se on turvallisempi ARVI: n hoidossa. Mitä muuta on muita lääkkeitä lämpötilan vähentämiseksi ilman merkittäviä sivuvaikutuksia? Asetyylisalisyylihapon ja parasetamolin lisäksi ibuprofeenilla ja mefenamiinihapolla on antipyreettisiä ominaisuuksia.

Molemmat lääkkeet eivät estä ja eivät stimuloi veren hyytymisjärjestelmää, niillä ei ole niin voimakasta negatiivista vaikutusta mahaan kuin aspiriinia, eikä niillä ole sellaista toksista vaikutusta maksaan parasetamolina. On näyttöä siitä, että ibuprofeenia voidaan ottaa pitkiä kursseja, koska se on yksi lievimmistä steroidisista tulehduskipulääkkeistä. Mefenamiinihapolla on muun muassa myös immunomoduloivia ominaisuuksia, joka stimuloi interferonin tuotantoa.

Korkea lämpötila on organismin luonnollinen reaktio sen patologisten prosessien kehittymiseen. Useimmiten lämpötila nousee bakteerien, virusten ja alkueläinten aggressiolla. Lisäksi jotkut fyysiset vaikutukset kehoon, kuten palovammat, jäätymiset jne., Voivat aiheuttaa tämän ilmiön, lämpötilan indikaattorien lisääntyminen johtaa aggressiivisten organismien tuhoutumiseen, mutta joskus lämpötila kasvaa erityisen voimakkaasti. Tällöin tulehduskipulääkkeet tulevat pelastamaan. Puhutaanpa tällä sivulla "Suosittu terveydestä" siitä, mikä on parempi kylmälle ja lämpötilalle?

Mikä on parempi aspiriini tai parasetamoli vilustumista ja kuumetta vastaan?

Sekä aspiriini että parasetamoli helpottavat kipua ja vähentävät kuumetta. Ne ovat kuitenkin aktiivisia kehomme eri osissa, joilla on joitakin lisäetuja. Aspiriini voi myös vähentää tulehduksellisten prosessien vakavuutta ja vähentää veren hyytymistä, paracetamolilla ei ole tällaisia ​​ominaisuuksia. On melko vaikeaa valita, mikä lääke on tehokkaampaa: sinun on keskityttävä potilaan yksilöllisiin ominaisuuksiin ja koko tilanteeseen.

Sekä aspiriinia että parasetamolia voidaan saada mistä tahansa apteekista ilman reseptiä. Voit keskustella lääkkeiden käytön mahdollisuudesta lääkärisi kanssa.

Parasetamoli on luontaisesti prostaglandiinin estäjä, se rajoittaa kehon syklo-oksigenaasin synteesiä, jota se käyttää lähettämään kipusignaaleja. Aspiriini kuuluu myös prostaglandiinien estäjiin, mutta se vaikuttaa muutamiin muihin aineisiin, nimittäin tromboksaaneihin.

Sekä aspiriini että parasetamoli poistavat melko tehokkaasti kivut (kipu ja päänsärky kylmässä), auttavat vähentämään lämpötilaa ja parantamaan potilaan yleistä tilaa.

Lääkärit sanovat, että aspiriinilla on vakavampi vaikutus ruoansulatuskanavaan kuin Paracetamol, joten potilaat, joilla on ongelmia ruoansulatuskanavan elinten toiminnassa, pitäisi mieluummin käyttää toista lääkettä. Suurin osa aspiriinin mahdollisista sivuvaikutuksista liittyy ruoansulatuskanavan verenvuodon mahdollisuuteen.

Molemmat verratut lääkkeet voivat teoriassa vahingoittaa maksaa, käytännössä tämä tilanne on mahdollista, jos sitä käytetään suurina määrinä. Jos noudatat suositeltua annosta ja tarkkailet näiden lääkkeiden ottamisen välistä aikaa, se ei vahingoita maksaa. Jos jokin näistä lääkkeistä yliannostus sattuu vahingossa, sinun tulee pyytää lääkärin hoitoa.

Molemmat verratut lääkkeet voivat aiheuttaa yksittäisiä suvaitsemattomuusreaktioita. Ennusta niiden esiintyminen on mahdotonta etukäteen. Aspiriinin käytön eri sivuvaikutusten esiintyvyys on kuitenkin yleisempää kuin paracetamolin käyttämisestä.

Jos aspiriinin ja parasetamolin tarkoituksena on vain vähentää kehon lämpötilaa, molemmat ovat melko tehokkaita. Aspiriinilla on kuitenkin nopeampi vaikutus. Ja paracetamolia pidetään turvallisimpana lääkkeenä koko maailman lääkäreiden lämpötilan vähentämiseksi

On syytä huomata, että aspiriini ja muut lääkkeet, joilla on se koostumus, voivat vaikuttaa samoihin maksasoluihin kuin tietyt virukset, jotka aiheuttavat kylmän. Tämän vuoksi on mahdollista, että maksa kärsii aggressiivisten vaikutusten yhdistelmästä. Tässä tapauksessa voi kehittyä Reyen oireyhtymä, ja tätä patologiaa pidetään yhtenä vaarallisimmista mahdollisista aspiriinin komplikaatioista. Siksi tätä lääkettä ei suositella käytettäväksi lapsuudessa, eikä sinun pitäisi käyttää sitä virussairauksien hoitoon.
Aikuiset potilaat voivat käyttää turvallisesti Aspiriinia, jos on tarpeen vähentää lämpötilaa bakteeri-infektiovaurioiden aikana.

On syytä huomata, että parasetamolilla on toisin kuin aspiriinilla käytännössä mitään vasta-aiheita. Sitä ei voida käyttää, jos on yliherkkyys lääkkeelle (allergia), maksan ja munuaisten vajaatoiminnalle. Samalla on sallittua käyttää tällaista lääkettä lasten hoidossa (alkaen lapsenkengistä), raskaana olevista ja imettävistä naisista.

Aspiriinia ei käytetä ruoansulatuskanavan yksilölliselle suvaitsemattomuudelle, eroosioille ja haavaisille leesioille, hemorraagiselle diateesille, joillekin keuhkoputkien astmalle. Tämä lääke on ehdottomasti vasta-aiheinen alle 15-vuotiaille lapsille, raskaana oleville ja imettäville naisille.

Näin ollen parasetamoli on turvallisempi lääke kuin aspiriini. Aikuiset potilaat voivat kuitenkin käyttää Aspiriinia infektio- ja tulehdussairauksien hoidossa lämpötilan alentamiseksi. Keskivaikea annos, tämä lääke on varsin tehokas. Parasetamoli tulee tietysti valittavaksi lääkkeeksi lasten, raskaana olevien ja imettävien naisten hoidossa.

Mikä on paracetamoli tai asetyylisalisyylihappo parempi?

Itse asiassa asetyylisalisyylihappo on aspiriinin pääkomponentti. Tämä on aktiivisen aineen nimi, joka vaikuttaa kehoon, vähentää lämpötilaa ja poistaa kipua. Siksi voidaan päätellä, että aspiriini ja asetyylisalisyylihappo ovat yksi ja sama. Ja apteekissa voit ostaa lääkettä tämän nimen alla. Lämpötilasta ja kylmästä sopivuudesta.

Catherine, www.rasteniya-lecarstvennie.ru
google

Aspiriinin ominaisuudet

Tämän lääkkeen koostumus on asetyylisalisyylihappo, täyteaineiden roolissa ovat mikrokiteinen selluloosa ja maissitärkkelys.

Lääke kuuluu salisyylihaposta peräisin olevien ei-steroidisten tulehduskipulääkkeiden farmakologiseen ryhmään.

Useimmissa tapauksissa sitä määrätään työkaluna, jolla on voimakas anti-inflammatorinen vaikutus. Aspiriini toimii usein antipyreettisenä, antikoagulanttina ja verihiutaleiden vastaisena aineena.

Lääkkeen ottamisen jälkeen se imeytyy nopeasti ruoansulatuskanavaan ja muuttuu yksinkertaiseksi metaboliitiksi - salisyylihapoksi.

Tärkeimmät käyttöaiheet lääkkeen käyttöön:

  • akuutit ja krooniset tulehdussairaudet;
  • päänsärky;
  • hammassärky;
  • algomenorrhea;
  • nivelreuma ja niveltulehdus;
  • nivelrikko;
  • ankylosoiva spondylitis;
  • verisuonten tromboosi;
  • akuutit hengityselinten virussairaudet;
  • kipu lihaksissa ja nivelissä.

Aspiriinia määrätään usein keinona veren tehokkaaksi harventamiseksi, joten se on välttämätön tromboosin ja ateroskleroosin ehkäisemiseksi.

Ei ole toivottavaa ottaa lääkettä, jos potilaalla on vakavia munuaisten, bronkiaalisen astman, diabetes mellituksen, ruoansulatuskanavan sairauksien, raskauden orgaanisia patologioita.

Lääkkeen haittavaikutukset ovat mahahaavan kehittymisen riski.

Miten Paracetamol toimii

Lääkkeen vaikuttava aine on sama aine parasetamoli (parasetamoli). Se kuuluu anilidien farmakologiseen ryhmään. Työkalu on suosittu kipulääke ja antipyreettinen. Käsittelee laajaa antipyreettistä lääkettä. Imeytyy veren ruoansulatuskanavassa, pääasiassa ohutsuolessa. Parasetamolijäämien poistuminen tapahtuu maksassa. Varojen käytön tärkeimmät merkinnät:

  • päänsärky;
  • hammassärky;
  • migreeni;
  • hermosärky;
  • kuume ja vilustuminen.

On osoitettu, että tämä työkalu ei vaikuta verenkiertojärjestelmään ja aineenvaihduntaan, ei vahingoita edes pitkäaikaisen ruoansulatuselinten käyttöä.

Vasta-aiheet Paracetamolin nimittämiseen - yliherkkyys lääkkeelle ja krooniselle alkoholismille.

Aspiriinin ja parasetamolin vertailu

Molemmilla lääkkeillä on samanlaiset farmakologiset ominaisuudet, mutta tämä ei ole sama asia.

samankaltaisuus

Sekä yhdellä että toisella lääkkeellä on hyvät anti-inflammatoriset ja antipyreettiset ominaisuudet. Molempien työkalujen käyttötarkoitukset ovat suunnilleen samoja.

Mikä ero on

Lääkkeet eroavat paitsi kemiallisesta koostumuksesta myös toimintamekanismista. Asetyylisalisyylihappo toimii pääasiassa tulehduksen paikallisessa keskittymässä, ja parasetamolilla on kipua lievittävä vaikutus keskushermoston kautta.

Aspiriinilla on vahvempi anti-inflammatorinen vaikutus kuin Paracetamolilla. Lisäksi se on paljon pidempi.

Uskotaan, että aspiriinilla on kielteinen vaikutus ruoansulatuskanavan limakalvoon, joten kroonisille ruoansulatuskanavan sairauksille on suositeltavaa ottaa Parasetamolia Aspiriinin sijasta.

Mikä on halvempaa

Yksinkertainen Aspiriini - 10 tablettia 500 mg voi ostaa apteekissa 5-7 ruplaa. Kuohuviini on kalliimpaa - noin 300 ruplaa.

Paracetamolin hinta on keskimäärin 37-50 ruplaa. 10 tabletille.

Mikä on parempi - Aspiriini tai Parasetamoli

Päätös siitä, mikä lääkkeistä on parempi käyttää tietyn taudin hoitoon, tulee ottaa lääkäri. Kun itsehoito on tarpeen, jotta keskitymme vasta-aiheisiin, jotta ei vahingoiteta kehoa.

Kylmällä

Virustaudeissa monet lääkärit mieluummin määrittävät parasetamolia, mutta se voidaan korvata aspiriinilla. On muistettava, että lääkkeiden yhteinen saanti on epäkäytännöllistä, koska niillä on samanlaiset farmakologiset ominaisuudet, ja yliannostus voi johtaa ruoansulatuskanavan häiriöihin - närästys, pahoinvointi, ripuli.

Vuodesta päänsärky

Jos on tarpeen päästä eroon päänsärkystä, on parempi ottaa Aspiriinia, koska sillä on voimakkaampia kipulääkkeitä. Aikuiset tarvitsevat vain yhden tabletin, on parempi juoda nestettä, neutraloimalla lääkkeen liiallinen hapan vaikutus, kuten maito. Jotta vältettäisiin lääkkeen kielteiset vaikutukset ruoansulatuskanavaan, voit juoda pilleria kiihkeässä muodossa.

Lämpötilassa

Molempia lääkkeitä käytetään usein lämmön laskemiseen. Parasetamolia on tehokkaampaa juoda 1 tabletin annoksena 2-3 kertaa päivässä tätä tarkoitusta varten. Työkalulla on huomattavia hypotermisiä ominaisuuksia ja se vähentää luotettavasti korkeaa lämpötilaa.

Lapsille

Uskotaan, että jopa 12 vuotta, molempia lääkkeitä tulee käyttää varoen, jotta vältetään sivuvaikutukset. Useimmat lääkärit uskovat kuitenkin, että parasetamoli on hyvä lasten hoitoon, koska sillä on vähemmän kielteisiä vaikutuksia kehoon. Uskotaan, että tämä lääke voidaan jo määrätä yli 3 kuukauden ikäiselle lapselle.

Lääkärit arvioivat

Anatoli, yleislääkäri: ”Uskon, että aspiriinin päivittäinen käyttö 300 mg: n terapeuttisessa annoksessa suojaa ihmiskehoa luotettavasti verihyytymien muodostumisesta, koska lääke on hyvä antikoagulantti. Tämä on erinomainen ennaltaehkäisevä aine verenkiertohäiriöiden ehkäisemiseksi. "

Olga, yleislääkäri: ”Jos potilaalla on ongelmia ruoansulatuselinten kanssa, on parempi antaa hänelle parasetamolia, jotta vältetään närästyksen ja muiden dyspeptisten ilmiöiden ilmaantuminen.”

Alina, lastenlääkäri: "Jos on mahdollisuus, vaihdan aspiriinia aina parasetamolin kanssa, se vaikuttaa paljon helpommin kehoon, sillä ei ole haitallista vaikutusta ruoansulatuselimiin eikä aiheuta allergisia reaktioita, joten sitä pidetään turvallisempana lapsuudessa."

Aspiriinin ja parasetamolin potilastiedot

Marina, 27-vuotias: “Kotiapupakkauksessa ja henkilökohtaisessa kukkarossa on aina tavallinen aspiriini. Se voidaan ottaa epämukavaksi - olipa pää, hammas tai vatsakipu. Se auttaa tarpeeksi nopeasti, varsinkin jos juotte paisuvaa liuosta. "

Arina, 53-vuotias: ”Yksinkertaisin halpa tabletti - Aspiriini - auttaa nopeasti kipua, mutta sinun pitäisi juoda lääkettä maitoon tai kisseliin, muuten närästys voi esiintyä, varsinkin jos otat sen tyhjään vatsaan.”

Alexander, 43-vuotias: ”Kylmänä vuodenaikana ei ole mitään parempaa kuin Paracetamol. Työkalua testataan vuosien varrella, tuskin jäänyt kylmäksi - puoli tablettia yöksi. Aamulla ei ole taudin oireita, tunnet parhaasi. "

Miten huumeet vaikuttavat kehoon

Asetaminofeeni ja asetyylisalisyylihappo ovat vanhimpia ja yleisimpiä ei-steroidisten tulehduskipulääkkeiden edustajia. Niiden vaikutusmekanismi on estää tulehduksellisia välittäjiä, mutta parasetamoli toimii pääasiassa keskushermoston tasolla, ja aspiriini on paikallista tulehduksellisessa keskittymässä. Parasetamoli ja aspiriini vähentävät kehon lämpötilaa hyvin, mutta näiden lääkkeiden muut vaikutukset ovat erilaisia.

Parasetamolin anti-inflammatorista aktiivisuutta, toisin kuin Ibuprofeenia tai Aspiriinia, pidetään melko alhaisena, joten vakava tulehduksellinen prosessi ei yksin riitä. Useimmiten sitä pidetään antipyreettisenä vilustumisena, sillä se vähentää nopeasti ja luotettavasti korkeaa lämpötilaa. Siksi on hyperthermian kanssa turvallisempaa ottaa Paracetamolia, koska sillä on vähemmän vasta-aiheita ja haittavaikutuksia.

Asetyylisalisyylihappo on merkittävästi parempi kuin asetaminofeeni tulehdusta ehkäisevässä vaikutuksessa.

Vaikuttava aine toimii suoraan tulehduksen kohdalla, mikä aiheuttaa hyvän terapeuttisen vaikutuksen. Tämä lääke on kuitenkin myös myrkyllisempi ja sillä on monia sivuvaikutuksia ja vasta-aiheita. Joissakin tapauksissa aspiriini iskee lämpötilaan paremmin, mutta sitä tulisi käyttää hyvin huolellisesti.

Parasetamolin ominaisuudet

Tärkein käyttöaihe tämän lääkkeen määräämiseksi on kuume infektio- ja tulehdussairauksissa. Parasetamolin ja aspiriinin välinen ero on se, että asetaminofeeni on paljon turvallisempi. Myös sen etuihin kuuluu:

  • vaikutuksen puuttuminen verenkiertoon ja aineenvaihduntaan;
  • ei ole haitallisia vaikutuksia ruoansulatuskanavan elimiin;
  • mahdollisuus käyttää sitä jo varhaisesta iästä (alle 3 kuukauden ikäinen lapsi on määrätty yksinomaan lääkärin toimesta);
  • harvinaiset haittavaikutukset;
  • voidaan yhdistää muiden lääkkeiden kanssa (Analgin, Papaverin).

Merkittävä haitta on alhainen anti-inflammatorinen aktiivisuus, joten lääke ei joskus auta poistamaan taudin oireita. Tällaisissa tapauksissa päättää Paracetamolin tai Aspiriinin käytöstä, sinun on otettava huomioon potilaan tilan, iän ja kontraindikaatioiden vakavuus.

Katso myös: Parasetamolin käyttöä koskevat ohjeet

Aspiriinin ominaisuudet

Aspiriinin pääasiallinen ero parasetamolista on useiden sivuvaikutusten esiintyminen asetyylisalisyylihapossa:

  • lisää mahan ja pohjukaissuolihaavojen riskiä;
  • sillä on veren ohennusominaisuuksia, jotka voivat johtaa verenvuotoon;
  • yliannostus aiheuttaa vakavia myrkyllisiä maksan ja munuaisten vaurioita;
  • pitkäaikainen käyttö voi johtaa anemiaan.

Lääkettä voi käyttää aikuiset, joilla on selkeät lääketieteelliset tiedot. On välttämätöntä ottaa huomioon kaikki riskit, jotka liittyvät lääkkeen ottamiseen, ja määrittää, mikä on potilaalle tehokkaampi - parasetamoli tai asetyylisalisyylihappo. Hoito on suoritettava lääkärin valvonnassa.

Artikkeli on vahvistettu
Anna Moschovis on perhelääkäri.

Löysitkö virheen? Valitse se ja paina Ctrl + Enter