Askofen: käyttöohjeet, analogit ja arvostelut, hinnat apteekeissa Venäjällä

Diagnostiikka

Askofen on yhdistelmävalmiste, jolla on analgeettisia, antipyreettisiä ja anti-inflammatorisia vaikutuksia.

Askofen-tabletin ainesosat:

  • Asetyylisalisyylihappo - 0,2 g (200 mg);
  • Parasetamoli - 0,2 g (200 mg);
  • Kofeiini - 0,04 g (40 mg).

Asetyylisalisyylihapolla on antipyreettistä ja anti-inflammatorista vaikutusta, se vähentää kipua, erityisesti tulehduksen aiheuttamaa, ja myös hillitsee verihiutaleiden aggregaatiota ja verihyytymien muodostumista, parantaa tulehduksen mikrokiertoa.

Kofeiini lisää selkäytimen refleksiherkkyyttä, stimuloi hengityselimiä ja vasomotorisia keskuksia, laajentaa luustolihasten, aivojen, sydämen, munuaisten verisuonia, vähentää verihiutaleiden aggregaatiota; vähentää uneliaisuutta, väsymystä, lisää henkistä ja fyysistä suorituskykyä.

Tässä yhdistelmässä pienellä annoksella kofeiinia ei ole mitään stimuloivaa vaikutusta keskushermostoon, mutta se auttaa normalisoimaan aivojen verisuonten sävyä ja nopeuttamaan verenkiertoa.

Parasetamolilla on kipua lievittävä, antipyreettinen ja erittäin heikko anti-inflammatorinen vaikutus, joka liittyy sen vaikutukseen hypotalamuksen termoregulointikeskukseen ja heikosti ilmentynyt kyky estää Pg: n synteesiä perifeerisissä kudoksissa.

Nielemisen jälkeen lähes 90% lääkkeestä imeytyy. Seerumin aineiden maksimipitoisuus saavutetaan eri aikoina: parasetamoli - tunnin sisällä, kofeiini - 2,5 tuntia, asetyylisalisyylihappo - 1-2 tuntia.

Käyttöaiheet

Mikä auttaa Askofen-tabletteja? Ohjeiden mukaan lääke on määrätty kylmien ja akuuttien hengitystieinfektioiden (mukaan lukien flunssa) oireenmukaiseen hoitoon - kivun oireyhtymän lievittämiseen (kehon aivoihin) ja lämpötilan alentamiseen.

Muita merkintöjä ovat:

  • migreeni;
  • neuralgia (mukaan lukien rintajuuren oireyhtymä);
  • lihaskipu;
  • nivelkipu;
  • hammassärky pulpiitin ja periodontiitin taustalla;
  • kipu kuukautisten aikana (algodysmenorrhea);
  • febriilinen oireyhtymä (myös reumaattisissa sairauksissa).

Käyttöohjeet Askofen, annostus

Tabletit otetaan suun kautta. Ruoansulatuskanavan elinten ärsyttävän vaikutuksen vähentämiseksi on suositeltavaa ottaa ateria, juoman maito tai emäksinen kivennäisvesi.

Suositeltavat ohjeet annosteluun Askofen - 1-2 tablettia 2-3 kertaa päivässä.

Suurin sallittu päiväannos on 6 tablettia.

Annosten väli on vähintään 4 tuntia, ja munuaisten tai maksan vajaatoimintaa sairastavilla potilailla se on 6 tuntia.

Hoidon kulku on 5 päivää kipulääkkeenä ja 3 päivää lämpötilan normalisoimiseksi.

Lääkärin määräyksellä annosta ja antamisen kestoa voidaan lisätä.

Haittavaikutukset

Ohje varoittaa mahdollisuudesta kehittää seuraavia haittavaikutuksia määrättäessä Askofenia:

  • Anoreksia, pahoinvointi, oksentelu, gastralgia, ripuli, eroosio- ja haavainen maha-suolikanavan vauriot, ruoansulatuskanavan verenvuoto, maksan ja / tai munuaisten vajaatoiminta, kohonnut verenpaine, takykardia.
  • Allergiset reaktiot: ihottuma, angioedeema, bronkospasmi.

Pitkä vastaanotto:

  • huimaus, päänsärky, näköhäiriöt, tinnitus, alentunut verihiutaleiden aggregaatio, hypokoagulointi, hemorraginen oireyhtymä (nenäverenvuoto, verenvuoto, purpura jne.), munuaisvauriot papillin nekroosilla;
  • kuurous;
  • Stevens-Johnsonin oireyhtymä, myrkyllinen epidermaalinen nekrolyysi (Lyellin oireyhtymä), Reye-oireyhtymä lapsilla (hermoston ja psyyken metaboliset asidoosihäiriöt, oksentelu, maksan toimintahäiriöt).

Vasta

Askofenia ei saa nimetä seuraavissa tapauksissa:

  • ruoansulatuskanavan eroosiat ja haavaumat (akuutissa vaiheessa);
  • ruoansulatuskanavan verenvuoto;
  • kerrostava aortan aneurysma;
  • sepelvaltimoiden ateroskleroottiset leesiot;
  • vaikea maksan vajaatoiminta;
  • vaikea munuaisten toimintahäiriö;
  • portaalin hypertensio;
  • huono veren hyytyminen;
  • hematopoieettisen järjestelmän sairaudet;
  • jos olet yliherkkä lääkkeen yhdelle tai useammalle komponentille;
  • alle 15-vuotiaat lapset ja nuoret;
  • ”Aspiriini-triad” (keuhkoputkia astma + nenän polyposis + salisylaattien tai muiden tulehduskipulääkkeiden suvaitsemattomuus).

yliannos

Yliannostus ilmenee vatsakipuna, kuulo- / näön heikkenemisessä ja ruoansulatuskanavan häiriöissä.

On tarpeen huuhdella välittömästi vatsa ja suorittaa oireenmukaista hoitoa. Soita lääkärille.

Analogit Askofen, hinta apteekeissa

Tarvittaessa voit korvata Askofenin vaikuttavan aineen analogilla - nämä ovat lääkkeitä:

Analogien valitseminen on tärkeää ymmärtää, että Askofenin käyttöohjeita, samankaltaisen toiminnan huumeiden hintoja ja arvioita ei sovelleta. On tärkeää neuvotella lääkärin kanssa ja olla tekemättä itsenäistä korvausta lääkkeestä.

Hinta Venäjän apteekeissa: Askofen-tabletit 10 kpl. - 23 - 47 ruplaa, 20 kappaletta - 45 - 59 ruplaa 729 apteekin mukaan.

Lääkettä tulee säilyttää lasten ulottumattomissa lämpötilassa, joka ei ole korkeampi kuin 25 ° C. Kestoaika on 3 vuotta. Apteekkien myyntiehdot - ilman reseptiä.

Mitä arviot kertovat?

Lääkärien mukaan Askofen on erinomainen, edullinen ja tehokas yhdistelmähoito. Ihmiset, jotka ottivat lääkkeen, huomasivat, että terapeuttinen vaikutus pitkäaikaisella saannilla ei vähene.

Tietoja sivuvaikutusten ilmenemisestä on huomattava, että Askofen Darnitsa pystyy enemmän kuin muita muotoja pahentamaan astman ilmentymistä, mikä aiheuttaa vahvimpien allergisten reaktioiden kehittymisen.

Ascofen sisältää kofeiinia, stimuloi keskushermostoa ja normalisoi aivojen verisuonten sävyjä ja nopeuttaa veren virtausta - niin että lääke kasvaa hieman painetta, ja verenpaineesta kärsivät ihmiset on otettava varoen.

Erityiset ohjeet

Lääkkeen pitkäaikainen käyttö vaatii perifeerisen veren seurantaa ja maksan toiminnallista tilaa. Koska asetyylisalisyylihapolla on antiagregatnoe-vaikutus, potilaan, jos hän joutuu leikkaukseen, on ilmoitettava siitä lääkärille etukäteen lääkkeen ottamisesta.

Asetyylisalisyylihappo pieninä annoksina vähentää virtsahapon erittymistä. Tämä voi joissakin tapauksissa aiheuttaa kihtiä.

Hoidon aikana sinun tulee luopua alkoholia sisältävien juomien käytöstä (ruoansulatuskanavan verenvuodon lisääntynyt riski).

Asetyylisalisyylihapolla on teratogeeninen vaikutus: kun sitä käytetään raskauden ensimmäisellä kolmanneksella, se johtaa epämuodostumiseen - ylemmän kitalangan halkeamiseen; kolmannella kolmanneksella - aiheuttaa työvoiman estoa (kasvihuonekaasujen synteesin estäminen), sikiön arterikanavan sulkemista, mikä aiheuttaa keuhkojen verisuonien hyperplasiaa ja verenpainetautia keuhkoverenkierron astioissa.

Asetyylisalisyylihappo erittyy äidinmaitoon, mikä lisää verenvuotoriskiä verihiutaleiden toimintahäiriön vuoksi.

Lääkettä ei määrätä alle 18-vuotiaiden nukutusaineeksi alle 15-vuotiaille lapsille, joilla on virusinfektioiden aiheuttamia akuutteja hengitystieinfektioita Reye-oireyhtymän (enkefalopatia ja akuutti rasva maksan dystrofia, akuutti maksan vajaatoiminta) riskin vuoksi.

Huumeiden vuorovaikutus

Vähentää epäsuorien koagulanttien, reserpiinin, hepariinin, hypoglykeemisten lääkkeiden, steroidihormoneiden, spironolaktonin, furosemidin, verenpainetta alentavien sydänsairauksien, kihti-aineiden, jotka edistävät virtsahapon erittymistä, terapeuttista vaikutusta.

Askofeeni parantaa GCS: n, sulfonyyliureajohdannaisten, metotreksaatin, ei-huumaavien kipulääkkeiden ja ei-steroidisten tulehduskipulääkkeiden myrkyllistä vaikutusta.

Ei ole suositeltavaa yhdistää lääkettä barbituraattien, epilepsialääkkeiden, zidovudiinin, rifampisiinin ja alkoholin kanssa.

Parasetamoli pystyy parantamaan antikoagulanttien vaikutusta.

Askofen-P

Askofen-P: käyttöohjeet ja arvostelut

Latinalainen nimi: Ascophenum-P

ATX-koodi: N02BA71

Vaikuttava aine: asetyylisalisyylihappo + kofeiini + parasetamoli (asetyylisalisyylihappo + kofeiini + parasetamoli)

Valmistaja: Pharmstandard OJSC, Venäjä

Kuvaus ja kuvaus: 10/22/2018

Apteekkien hinnat: 22 ruplaa.

Askofen-P - yhdistelmävalmiste, jossa on anestesia-, palonkestävä-, anti-inflammatorinen, psykostimuloiva vaikutus.

Vapauta muoto ja koostumus

Askofen-P-tablettien annostusmuoto: tasainen lieriömäinen, valkoinen tai valkoinen, väriltään vaaleanpunainen / kermanvärinen, marmorointi on hyväksyttävää, riskialttiilla ja viisteillä, heikko haju tai hajuton (10 kpl. Läpipainopakkauksissa, pahvipakkauksessa 1–3) pakkaus).

Vaikuttavat aineet koostumuksessa 1 tabletti:

  • asetyylisalisyylihappo - 200 mg;
  • kofeiini - 40 mg;
  • parasetamoli - 200 mg.

Apuaineet Askofen-P: n koostumuksessa: perunatärkkelys, povidoni, steariinihappo, talkki, kalsiumstearaatti, nestemäinen parafiini VGM-30M, silikoniemulsio KE-10-12.

Farmakologiset ominaisuudet

farmakodynamiikka

Askofen-P on yhdistettyjen kipulääkkeiden joukossa.

Toimintamekanismi johtuu Askofen-P: tä muodostavien vaikuttavien aineiden ominaisuuksista:

  • asetyylisalisyylihappo: sillä on anti-inflammatorista, antipyreettistä ja analgeettista vaikutusta, joka liittyy COX-1: n ja COX-2: n (syklo-oksigenaasi) suppressioon, säätelemällä prostaglandiinien synteesiä; estää verihiutaleiden aggregaatiota;
  • kofeiini: lisää selkäytimen refleksiherkkyyttä, stimuloi vasomotorisia / hengityskeskuksia, laajentaa aivojen, munuaisen, sydämen, luustolihasten verisuonia, vähentää verihiutaleiden aggregaatiota; auttaa lisäämään fyysistä ja henkistä suorituskykyä, vähentämään uneliaisuutta ja väsymystä;
  • paratsetamoli: sillä on kipua lievittävä ja antipyreettinen vaikutus.

Käyttöaiheet

Askofen-P: n käyttö on kohtalainen / lievä kipu aikuisilla:

  • algomenorrhea;
  • rintakehän oireyhtymä, lumbago;
  • hammassärky ja päänsärky;
  • migreeni;
  • hermosärky;
  • lihaskipu;
  • nivelkipu.

Myös lääkettä näytetään 15-vuotiaille lapsille ja aikuisille, joilla on akuutteja hengitysteitä ja tartuntatauteja ja tulehdussairauksia kohonneen kehon lämpötilan vähentämiseksi.

Vasta

  • ruoansulatuskanavan eroosio- ja haavaisvaurioiden paheneminen;
  • ruoansulatuskanavan verenvuoto;
  • K-vitamiinin puutos;
  • vaikea munuaisten / maksan toiminta;
  • astma, joka aiheutuu asetyylisalisyylihapon, salisylaattien ja muiden ei-steroidisten tulehduskipulääkkeiden käytöstä;
  • hemorraginen diathesis (trombosytopenia, hypoprotrombinemia, hemofilia, Willebrandin tauti, telangiektasia, trombosytopeeninen purpura);
  • kirurgiset toimenpiteet, joihin liittyy verenvuotoa;
  • glukoosi-6-fosfaattihydrogenaasin puutos;
  • kerrostava aortan aneurysma;
  • portaalin hypertensio;
  • glaukooma;
  • unihäiriöt, ärtyneisyys, ahdistuneisuushäiriöt (paniikkihäiriöt, agorafobia);
  • sydän- ja verisuonijärjestelmän orgaaniset sairaudet (akuutti sydäninfarkti, vakava iskeeminen sydänsairaus, valtimohypertensio), usein ventrikulaariset ekstrasystolit, paroxysmal takykardia;
  • ikä enintään 15 vuotta (febrifugina) tai 18 vuotta (kipulääkkeenä);
  • I ja III raskauskolmannekset, imetys;
  • yksilön suvaitsemattomuus lääkkeen komponenteille sekä ksantiineille ja muille ei-steroidisille tulehduskipulääkkeille.

Suhteellinen (sairaudet / olosuhteet, joissa Askofen-P: n nimittäminen vaatii varovaisuutta):

  • hyperurikemia;
  • kihti;
  • uraatin munuaistulehdus;
  • vakava sydämen vajaatoiminta;
  • mahan haavauma ja / tai pohjukaissuolihaava;
  • II raskauskolmanneksen.

Käyttöohjeet Askofen-P: menetelmä ja annostus

Askofen-P otetaan suun kautta, mieluiten aterian jälkeen, puristettua maitoa, vettä, emäksistä mineraalivettä.

Yleensä lääke on määrätty 1-2 tablettia 2-3 kertaa päivässä vähintään 4 tai 6 tunnin välein (normaali tai heikentynyt munuaisten / maksan toiminta).

Askofen-P on tarkoitettu lyhytaikaiseen käyttöön - 3 päivää antipyreettisenä lääkkeenä tai 5 päivää anestesia-aineena.

Lääkkeen hoito-ohjelman muuttaminen on mahdollista vain lääkärin kanssa neuvoteltaessa.

Haittavaikutukset

  • verenkiertoelimistö: takykardia, kohonnut verenpaine;
  • ruoansulatuskanava: gastralgia, anoreksia, oksentelu, pahoinvointi, ripuli, ruoansulatuskanavan eroosio- ja haavaumat, gastrointestinaalinen verenvuoto, munuaisten / maksan vajaatoiminta;
  • allergiset reaktiot: angioedeema, ihottuma, bronkospasmi.

Pitkän ajanjakson aikana voi ilmetä seuraavia häiriöitä: hypokoagulointi, päänsärky, huimaus, tinnitus, näköhäiriöt, verihiutaleiden aggregaation väheneminen, verenvuototapahtuma (mukaan lukien verenvuotohuiput, nenän verenvuoto, purpura), munuaisvauriot papillin nekroosilla, kuurous, oireyhtymä Stevens-Johnson ja / tai Lyell; lapsilla - Reyen oireyhtymä (ilmenee metabolisena asidoosina, henkisenä ja hermoston häiriöinä, oksentelu, maksan vajaatoiminta).

yliannos

Tärkeimmät oireet: takykardia, hikoilu, pahoinvointi, vatsakipu, oksentelu, ihon haju. Lievää myrkytystä leimaa korvien soiminen, vakava - anuria, uneliaisuus, romahtaminen, bronkospasmi, kohtaukset, hengitysvaikeudet, verenvuoto. Kun myrkytys lisääntyy, kehittyvä hengityselinten halvaus ja oksidatiivisen fosforylaation hajoaminen voi kehittyä, mikä voi aiheuttaa hengityselinten hapettumista.

Hoito: mahahuuhtelu, aktiivihiilen ottaminen.

Jos epäillään myrkytystä, tarvitaan lääkärin apua.

Erityiset ohjeet

Askofen-P: n pitkäaikaisessa käytössä on tarpeen seurata perifeeristä verta ja maksan toiminnallista tilaa.

Asetyylisalisyylihapolla, joka on osa lääkettä aktiivisena komponenttina, on verihiutaleiden vastainen vaikutus, joten lääkärin on varoitettava hoidon aloittamisesta ennen leikkausta.

Pienet annokset asetyylisalisyylihappoa vähentävät virtsahapon erittymistä, mikä joissakin tapauksissa voi aiheuttaa kihtihyökkäystä.

Hoidon aikana on suositeltavaa luopua alkoholia sisältävien juomien käytöstä, koska tässä tapauksessa ruoansulatuskanavan verenvuodon riski kasvaa.

Käyttö raskauden ja imetyksen aikana

I- ja III-raskauskolmannekset sekä imetysaika ovat vasta-aiheita Askofen-P: n ottamiselle.

Kun sitä käytetään raskauden ensimmäisen kolmanneksen aikana, asetyylisalisyylihappo voi johtaa sikiön epämuodostumiin ylempien suulakkeiden halkaisun muodossa, kolmannen raskauskolmanneksen aikana se auttaa estämään työvoimaa ja sulkemaan sikiön valtimokanavan, joka aiheuttaa verenpainetaudin keuhkoverenkierrossa ja keuhkojen verenpaineessa.

Jos imetyksen aikana käytetään asetyylisalisyylihappoa, lapsi lisää verenvuotoriskiä (joka liittyy verihiutaleiden heikentyneeseen toimintaan).

Raskauden toisessa kolmanneksessa sallittu kerta-annos suositelluissa annoksissa on sallittua vain tapauksissa, joissa odotettavissa oleva hyöty on suurempi kuin mahdollista haittaa.

Käytä lapsuudessa

Reye-oireyhtymän riskin vuoksi Askofen-P: n vasta-aihe on:

  • ikä 15 vuotta - antipyreettisenä aineena;
  • 18-vuotiaana - anestesia-aineena.

Jos munuaisten toiminta on heikentynyt

Ohjeiden mukaan Askofen-P: tä ei määrätä merkittävälle munuaisten vajaatoiminnalle.

Maksan vajaatoiminnalla

Askofen-P: tä ei määrätä maksan vajaatoiminnalle.

Huumeiden vuorovaikutus

Askofen-P: n ja joidenkin lääkkeiden / aineiden yhdistetty käyttö voi kehittää seuraavia vaikutuksia:

  • spironolaktoni, furosemidi, verenpainetta alentavat ja niveltulehduslääkkeet, jotka edistävät virtsahapon erittymistä: vähentävät niiden vaikutusta;
  • steroidihormonit, hepariini, epäsuorat antikoagulantit, hypoglykeemiset aineet, reserpiini: tehostamalla niiden toimintaa;
  • barbituraatit, lääkkeet, joilla on epilepsialääke, zidovudiini, rifampisiini, alkoholia sisältävät juomat: maksatoksisen vaikutuksen todennäköisyyden lisääntyminen (yhdistelmää ei suositella);
  • glukokortikosteroidit, sulfonyyliureajohdannaiset, metotreksaatti, ei-huumaavat kipulääkkeet ja ei-steroidiset tulehduskipulääkkeet: lisääntyneet haittavaikutukset;
  • ergotamiini: sen eliminaation nopeuttaminen (kofeiinin vuoksi);
  • kloramfenikoli: sen eliminoitumisaika (parasetamolin vuoksi) on merkittävä;
  • metoklopramidi: parasetamolin imeytyminen nopeutettuna;
  • salisyyliamidi ja muut mikrosomaalisen hapettumisen stimulantit: maksan toimintaan vaikuttavien toksisten parasetamoli-metaboliittien muodostumisen todennäköisyyden kasvu;
  • Antikoagulantit (dikoumariinijohdannaiset): niiden vaikutusten vahvistaminen (vastaanotettaessa parasetamolia).

analogit

Askofen-P: n analogit ovat: Aquacitramon, Kofitsil-plus, Migrenol Extra, Citramon P, Citramarine, Excedrine, Citrabar.

Säilytysehdot

Säilytä korkeintaan 25 ° C lämpötilassa. Säilytä lasten ulottumattomissa.

Kestoaika - 3 vuotta.

Apteekkien myyntiehdot

Se julkaistaan ​​ilman reseptiä.

Arvostelut Ascofene-P

Arvostelujen mukaan Askofen-P on edullinen ja tehokas lääke, joka lievittää päänsärkyä, mukaan lukien migreeni, ja auttaa vähentämään akuuttien hengityselinten sairauksien ja influenssan lämpötilaa. Huomaa myös, että voit ostaa sen ilman reseptiä.

Puutteista ilmenee yleensä lääkkeen kontraindikaatioiden esiintyminen, sivuvaikutusten todennäköisyys sekä ärsyttävä vaikutus mahalaukkuun, jossa on korkea happamuus.

Askofen-P: n hinta apteekeissa

Askofen-P: n arvioitu hinta on (10 tai 20 tablettia per pakkaus) 20–35 tai 40–80 ruplaa.

Askofen-P - virallinen * käyttöohje

Rekisterinumero:

Kauppanimi: Askofen-P

Koostumus.
Yksi tabletti sisältää:
vaikuttavat aineet: 200 mg asetyylisalisyylihappo, 200 mg parasetamoli, 40 mg kofeiini;
täyteaineet: perunatärkkelys, povidoni (matala molekyylipainoinen lääketieteellinen polyvinyylipyrrolidoni), steariinihappo, talkki, kalsiumstearaatti, silikoni-emulsio CE-10-12, VGM-30M vaseliiniöljy.

Annostuslomake:

Kuvaus. Tabletit ovat valkoisia tai valkoisia, joissa on kermanvärinen tai vaaleanpunainen värisävy, litteä sylinterimäinen, ja siinä on tahraton haju tai vaalea haju. Marbling on sallittu.

Farmakoterapeuttinen ryhmä:

ATX-koodi: [N02BA71].

FARMAKOLOGISET OMINAISUUDET
Farmakodynamiikka: Askofen-P on yhdistetty lääke, jonka vaikutukset määrittävät sen muodostavat komponentit.
Asetyylisalisyylihapolla on analgeettinen, antipyreettinen, anti-inflammatorinen vaikutus, joka liittyy syklo-oksigenaasien 1 ja 2 suppressioon, jotka säätelevät prostaglandiinien synteesiä; estää verihiutaleiden aggregaatiota.
Kofeiini lisää selkäytimen refleksiherkkyyttä, stimuloi hengityselimiä ja vasomotorisia keskuksia, laajentaa luustolihasten, aivojen, sydämen, munuaisten verisuonia, vähentää verihiutaleiden aggregaatiota; vähentää uneliaisuutta, väsymystä, lisää henkistä ja fyysistä suorituskykyä. Parasetamolilla on antipyreettistä, kipua lievittävää vaikutusta.

Käyttöaiheet
Askofen-P: tä käytetään aikuisilla, joilla on kohtalainen tai lievä kivun oireyhtymä (päänsärky, hammassärky, neuralgia, lihaskipu, rintakehän oireyhtymä, lumbago, artralgia, algomenorrhea, migreeni) aikuisilla ja yli 15-vuotiailla lapsilla kohonneen kehon lämpötilan vähentämiseksi, "Kylmä" ja muut tartuntataudit ja tulehdussairaudet.

Vasta

  • yliherkkyys asetyylisalisyylihapolle tai muille ei-steroideille tulehduskipulääkkeille (NSAID) tai ksantiineille; yliherkkyys lääkkeen muille aineosille;
  • ruoansulatuskanavan eroosio- ja haavaisvaurioita (akuutissa vaiheessa), ruoansulatuskanavan verenvuotoa;
  • vaikea maksan tai munuaisten toiminta;
  • asetyylisalisyylihapon, salisylaattien ja muiden ei-steroidisten tulehduskipulääkkeiden antama astma;
  • hemorraginen diathesis (Willebrandin tauti, hemofilia, telangiektasia, hypoprotrombinemia, trombosytopenia, trombosytopeeninen purpura);
  • kerrostava aortan aneurysma;
  • glukoosi-6-fosfaattihydrogenaasin puutos;
  • portaalin verenpaine, K-vitamiinin puutos;
  • ärtyneisyys, unihäiriöt, ahdistuneisuushäiriöt (agorafobia, paniikkihäiriöt);
  • sydän- ja verisuonijärjestelmän orgaaniset sairaudet (akuutti sydäninfarkti, vakava iskeeminen sydänsairaus, valtimoverenpaine), paroksysmaalinen takykardia, usein kammiotulehdus;
  • glaukooma;
  • kirurgiset toimenpiteet, joihin liittyy verenvuotoa;
  • alle 15-vuotiaat lapset.

    Käyttö raskauden ja imetyksen aikana
    Käyttö raskauden aikana I- ja III-raskauskolmanneksessa on vasta-aiheista, raskauden toisella kolmanneksella suositellaan vain yhtä annosta lääkettä suositelluissa annoksissa vain, jos odotettu hyöty äidille ei ylitä sikiölle mahdollisesti aiheutuvaa riskiä.
    Tarvittaessa lääkkeen käyttö imetyksen aikana on lopetettava imetys.

    Huolellisesti - hyperurikemia, uraatin munuaistulehdus, kihti, mahahaava ja / tai pohjukaissuoli (historiassa), vakava sydämen vajaatoiminta.

    Annostus ja antaminen
    Lääkettä käytetään suun kautta aterioiden jälkeen, 1-2 tablettia 2-3 kertaa päivässä. Suurin päiväannos on 6 tablettia. Lääkkeen ottamisen välisen tauon on oltava vähintään 4 tuntia. Ruoansulatuskanavan ärsyttävän vaikutuksen vähentämiseksi lääke tulee ottaa aterioiden jälkeen vedellä, maidolla, emäksisellä kivennäisvedellä.
    Jos munuaisten tai maksan toiminta on heikentynyt, annosten väli on vähintään 6 tuntia. Lääkettä ei pidä ottaa yli 5 päivää anestesia-aineena määrättynä ja yli 3 päivän ajan antipyreettinä. Muut lääkärin asettamat annokset ja hoito-ohjelmat.

    Haittavaikutukset
    Anoreksia, pahoinvointi, oksentelu, gastralgia, ripuli, ruoansulatuskanavan eroosio- ja haavaumat, gastrointestinaalinen verenvuoto, maksan ja / tai munuaisten vajaatoiminta, kohonnut verenpaine, takykardia.
    Allergiset reaktiot: ihottuma, angioedeema, bronkospasmi.
    Pitkäaikaisessa käytössä - huimaus, päänsärky, näön hämärtyminen, tinnitus, alentunut verihiutaleiden aggregaatio, hypokoagulointi, hemorraginen oireyhtymä (nenäverenvuoto, verenvuoto, purpura jne.), Munuaisvaurio papillisekroosilla; kuurous; Stevens-Johnsonin oireyhtymä, myrkyllinen epidermaalinen nekrolyysi (Lyellin oireyhtymä), Reyn oireyhtymä lapsilla (metabolinen asidoosi, hermoston häiriöt ja psyyke, oksentelu, maksan vajaatoiminta).

    yliannos
    Pahoinvointi, oksentelu, vatsakipu, hikoilu, ihon haju, takykardia. Lievää myrkytystä varten - korvien soiminen; vakava myrkytys - uneliaisuus, romahtaminen, kouristukset, bronkospasmi, hengitysvaikeudet, anuria, verenvuoto. Lisääntymällä myrkytystä - progressiivinen hengitysteiden halvaantuminen ja oksidatiivisen fosforylaation dissosiointi, joka aiheuttaa hengityselinten acidoosia. Jos epäilet myrkytystä, ota välittömästi yhteys lääkäriin.
    Hoito: uhrin on annettava mahahuuhtelu ja annettava adsorbentteja (aktiivihiili).

    Huumeiden vuorovaikutus
    Parantaa hepariinin, epäsuorien antikoagulanttien, reserpiinin, steroidihormoneiden ja hypoglykeemisten aineiden vaikutusta. Vähentää spironolaktonin, furosemidin, verenpainetta alentavien lääkkeiden tehokkuutta, kihtiä ehkäiseviä lääkkeitä, jotka edistävät virtsahapon erittymistä.
    Vahvistaa glukokortikosteroidien, sulfonyyliureajohdannaisten, metotreksaatin, ei-huumaavien kipulääkkeiden ja ei-steroidisten tulehduskipulääkkeiden sivuvaikutuksia.
    Lääkkeen ja barbituraattien, epilepsialääkkeiden, zidovudiinin, rifampisiinin ja alkoholia sisältävien juomien yhdistelmää tulee välttää (lisää hepatotoksisen vaikutuksen riskiä).
    Parasetamolin vaikutuksesta klooramfenikolin erittymisen aika kasvaa 5 kertaa. Kofeiini kiihdyttää ergotamiinin imeytymistä.
    Salisyyliamidi ja muut Mikrosomaaliset hapettumista stimuloivat aineet edistävät myrkyllisten parasetamoli-metaboliittien muodostumista, jotka vaikuttavat maksan toimintaan. Metoklopramidi nopeuttaa paratsetamolin imeytymistä. Parasetamolin toistuva käyttö voi parantaa antikoagulanttien (dikoumariinijohdannaisten) vaikutusta.

    Erityiset ohjeet
    Lääkkeen pitkäaikainen käyttö vaatii perifeerisen veren seurantaa ja maksan toiminnallista tilaa. Koska asetyylisalisyylihapolla on antiagregatnoe-vaikutus, potilaan, jos hän joutuu leikkaukseen, on ilmoitettava siitä lääkärille etukäteen lääkkeen ottamisesta. Asetyylisalisyylihappo pieninä annoksina vähentää virtsahapon erittymistä. Tämä voi joissakin tapauksissa aiheuttaa kihtiä.
    Hoidon aikana sinun tulee luopua alkoholia sisältävien juomien käytöstä (ruoansulatuskanavan verenvuodon lisääntynyt riski).
    Asetyylisalisyylihapolla on teratogeeninen vaikutus: kun sitä käytetään raskauden ensimmäisellä kolmanneksella, se johtaa epämuodostumiseen - ylemmän kitalangan halkeamiseen; kolmannella kolmanneksella - edistää työvoiman estämistä (prostaglandiinisynteesin estämistä), sikiön arterikanavan sulkemista, mikä aiheuttaa keuhkojen verisuonien hyperplasiaa ja verenpainetaudin keuhkoverenkierron astioissa. Asetyylisalisyylihappo erittyy äidinmaitoon, mikä lisää verenvuotoriskiä verihiutaleiden toimintahäiriön vuoksi.
    Lääkettä ei määrätä alle 18-vuotiaiden nukutusaineeksi alle 15-vuotiaille lapsille, joilla on virusinfektioiden aiheuttamia akuutteja hengitystieinfektioita Reya-oireyhtymän kehittymisen riskin vuoksi (enkefalopatia ja akuutti maksan vajaatoiminta ja akuutti maksan vajaatoiminta).

    KYSYMYKSIÄ
    Tablettia. 10 tablettia kontuurittomassa solussa tai solupakkauksessa.
    1, 2 tai 3 läpipainopakkausta, jotka sisältävät käyttöohjeet pahvipakkauksessa. Muotoiltu solu tai soluton pakkaus, jolla on sama määrä käyttöohjeita ryhmäkoteloissa.

    SÄILYTYSOLOSUHTEET
    Lämpötilassa, joka on korkeintaan 25 ° С, kuivassa ja pimeässä paikassa. Säilytä lasten ulottumattomissa.

    Kestoaika
    2 vuotta. Älä käytä pakkauksessa mainitun viimeisen käyttöpäivän jälkeen.

    VACATION-EHDOT
    Anna mennä ilman reseptiä.

    Vaatimuksia vastaanottavan valmistajan / organisaation nimi ja osoite:
    Pharmstandard-Leksredstva OJSC, 305022, Kursk, ul. 2. aggregaatti, 1a / 18.

    Askofen-P ® (Ascophenum-P ®)

    Vaikuttava aine:

    Sisältö

    Farmakologinen ryhmä

    Nosologinen luokitus (ICD-10)

    rakenne

    Annostusmuodon kuvaus

    Tabletit ovat valkoisia tai valkoisia, joissa on kermanvärinen tai vaaleanpunainen värisävy, litteä sylinterimäinen, ja siinä on tahraton haju tai vaalea haju. Marbling on sallittu.

    Farmakologinen vaikutus

    farmakodynamiikka

    Askofen-P on yhdistelmälääke, jonka vaikutus määräytyy sen muodostavien komponenttien mukaan.

    Asetyylisalisyylihapolla on analgeettinen, antipyreettinen, anti-inflammatorinen vaikutus, joka liittyy COX-1: n ja -2: n suppressioon, jotka säätelevät PG: n synteesiä; estää verihiutaleiden aggregaatiota.

    Kofeiini lisää selkäytimen refleksiherkkyyttä, stimuloi hengityselimiä ja vasomotorisia keskuksia, laajentaa luustolihasten, aivojen, sydämen, munuaisten verisuonia, vähentää verihiutaleiden aggregaatiota; vähentää uneliaisuutta, väsymystä, lisää henkistä ja fyysistä suorituskykyä.

    Parasetamolilla on antipyreettistä, kipua lievittävää vaikutusta.

    Käyttöaiheet Askofen-P ®

    kohtalaisen tai lievän kivun oireyhtymä (päänsärky, hammassärky, neuralgia, lihaskipu, rintakehän oireyhtymä, lumbago, artralgia, algomenorrhea, migreeni) aikuisilla;

    lisääntynyt ruumiinlämpö, ​​kylmyys ja muut tartuntataudit aikuisilla ja yli 15-vuotiailla lapsilla.

    Vasta

    yliherkkyys asetyylisalisyylihapolle tai muille tulehduskipulääkkeille tai ksantiineille;

    yliherkkyys lääkkeen muille aineosille;

    ruoansulatuskanavan eroosio- ja haavaisvaurioita (akuutissa vaiheessa), ruoansulatuskanavan verenvuotoa;

    vaikea maksan tai munuaisten toiminta;

    asetyylisalisyylihapon, salisylaattien ja muiden tulehduskipulääkkeiden aiheuttama astma;

    hemorraginen diathesis (Willebrandin tauti, hemofilia, telangiektasia, hypoprotrombinemia, trombosytopenia, trombosytopeeninen purpura);

    kerrostava aortan aneurysma;

    portaalin verenpaine, K-vitamiinin puutos;

    ärtyneisyys, unihäiriöt, ahdistuneisuushäiriöt (agorafobia, paniikkihäiriöt);

    orgaaniset sydän- ja verisuonitaudit (akuutti sydäninfarkti, vakava iskeeminen sydänsairaus, valtimoverenpaine), paroksismaalinen takykardia, usein kammiotulehdus;

    kirurgiset toimenpiteet, joihin liittyy verenvuotoa;

    lasten ikä jopa 15 vuotta.

    Huolellisesti: hyperurikemia, uraatin munuaistulehdus, kihti, mahahaava ja / tai pohjukaissuolihaava (historiassa), vakava sydämen vajaatoiminta.

    Käyttö raskauden ja imetyksen aikana

    Käyttö raskauden aikana ensimmäisen ja kolmannen raskauskolmanneksen aikana on vasta-aiheinen, toisella raskauskolmanneksella lääkkeen kerta-annos suositeltuina annoksina on mahdollista vain, jos odotettu hyöty äidille ei ylitä sikiölle mahdollisesti aiheutuvaa riskiä.

    Tarvittaessa lääkkeen käyttö imetyksen aikana on lopetettava imetys.

    Haittavaikutukset

    Anoreksia, pahoinvointi, oksentelu, gastralgia, ripuli, eroosio- ja haavainen maha-suolikanavan vauriot, ruoansulatuskanavan verenvuoto, maksan ja / tai munuaisten vajaatoiminta, kohonnut verenpaine, takykardia.

    Allergiset reaktiot: ihottuma, angioedeema, bronkospasmi.

    Pitkäaikaisessa käytössä - huimaus, päänsärky, näön hämärtyminen, tinnitus, alentunut verihiutaleiden aggregaatio, hypokoagulointi, hemorraginen oireyhtymä (nenäverenvuoto, verenvuoto, purpura jne.), Munuaisvaurio papillisekroosilla; kuurous; Stevens-Johnsonin oireyhtymä, myrkyllinen epidermaalinen nekrolyysi (Lyellin oireyhtymä), Reye-oireyhtymä lapsilla (hermoston ja psyyken metaboliset asidoosihäiriöt, oksentelu, maksan toimintahäiriöt).

    vuorovaikutus

    Parantaa hepariinin, epäsuorien antikoagulanttien, reserpiinin, steroidihormoneiden ja hypoglykeemisten aineiden vaikutusta. Vähentää spironolaktonin, furosemidin, verenpainetta alentavien lääkkeiden tehokkuutta, kihtiä ehkäiseviä lääkkeitä, jotka edistävät virtsahapon erittymistä.

    Parantaa GCS: n, sulfonyyliureajohdannaisten, metotreksaatin, ei-huumaavien kipulääkkeiden ja tulehduskipulääkkeiden sivuvaikutuksia.

    Lääkkeen ja barbituraattien, epilepsialääkkeiden, zidovudiinin, rifampisiinin ja alkoholia sisältävien juomien yhdistelmää tulee välttää (lisää hepatotoksisen vaikutuksen riskiä).

    Parasetamolin vaikutuksesta klooramfenikolin erittymisen aika kasvaa 5 kertaa.

    Kofeiini kiihdyttää ergotamiinin imeytymistä.

    Salisyyliamidi ja muut mikrosomaalisen hapettumisen stimulantit edistävät myrkyllisten parasetamoli-metaboliittien muodostumista, jotka vaikuttavat maksan toimintaan.

    Metoklopramidi nopeuttaa paratsetamolin imeytymistä. Parasetamolin toistuva käyttö voi parantaa antikoagulanttien (dikoumariinijohdannaisten) vaikutusta.

    Annostus ja antaminen

    Sisällä syömisen jälkeen. 1-2 taulukkoa. 2-3 kertaa päivässä. Suurin päiväannos - 6 tablettia. Lääkkeen ottamisen välisen tauon on oltava vähintään 4 tuntia.

    Ruoansulatuskanavan ärsyttävän vaikutuksen vähentämiseksi lääke tulee ottaa aterioiden jälkeen vedellä, maidolla, emäksisellä kivennäisvedellä.

    Jos munuaisten tai maksan toiminta on heikentynyt, annosten väli on vähintään 6 tuntia.

    Lääkettä ei pidä käyttää yli 5 päivää anestesia-aineena määrättynä ja yli 3 päivän ajan antipyreettisenä lääkkeenä. Muut lääkärin asettamat annokset ja hoito-ohjelmat.

    yliannos

    Oireet: pahoinvointi, oksentelu, vatsakipu, hikoilu, ihon haju, takykardia. Lievää myrkytystä varten - korvien soiminen; vakava myrkytys - uneliaisuus, romahtaminen, kouristukset, bronkospasmi, hengitysvaikeudet, anuria, verenvuoto. Lisääntymällä myrkytystä - progressiivinen hengitysteiden halvaantuminen ja oksidatiivisen fosforylaation dissosiointi, joka aiheuttaa hengityselinten acidoosia. Jos epäilet myrkytystä, ota välittömästi yhteys lääkäriin.

    Hoito: mahahuuhtelu, adsorbenttien nimittäminen (aktiivihiili).

    Erityiset ohjeet

    Lääkkeen pitkäaikainen käyttö vaatii perifeerisen veren seurantaa ja maksan toiminnallista tilaa. Koska asetyylisalisyylihapolla on antiagregatnoe-vaikutus, potilaan, jos hän joutuu leikkaukseen, on ilmoitettava siitä lääkärille etukäteen lääkkeen ottamisesta.

    Asetyylisalisyylihappo pieninä annoksina vähentää virtsahapon erittymistä. Tämä voi joissakin tapauksissa aiheuttaa kihtiä.

    Hoidon aikana sinun tulee luopua alkoholia sisältävien juomien käytöstä (ruoansulatuskanavan verenvuodon lisääntynyt riski).

    Asetyylisalisyylihapolla on teratogeeninen vaikutus: kun sitä käytetään raskauden ensimmäisellä kolmanneksella, se johtaa epämuodostumiseen - ylemmän kitalangan halkeamiseen; kolmannella kolmanneksella - aiheuttaa työvoiman estoa (kasvihuonekaasujen synteesin estäminen), sikiön arterikanavan sulkemista, mikä aiheuttaa keuhkojen verisuonien hyperplasiaa ja verenpainetautia keuhkoverenkierron astioissa.

    Asetyylisalisyylihappo erittyy äidinmaitoon, mikä lisää verenvuotoriskiä verihiutaleiden toimintahäiriön vuoksi.

    Lääkettä ei määrätä alle 18-vuotiaiden nukutusaineeksi alle 15-vuotiaille lapsille, joilla on virusinfektioiden aiheuttamia akuutteja hengitystieinfektioita Reye-oireyhtymän (enkefalopatia ja akuutti rasva maksan dystrofia, akuutti maksan vajaatoiminta) riskin vuoksi.

    Vapautuslomake

    Tablettia. 10 välilehti. kontuurittomassa solussa tai solupakkauksessa 1, 2 tai 3 muotokennopakkausta käytettäväksi pahvipakkauksessa. Muotoiltu solu tai soluton pakkaus sijoitetaan ryhmän pakkauksiin.

    valmistaja

    Pharmstandard-Leksredstva OJSC, 305022, Venäjä, Kursk, ul. 2. aggregaatti, 1a / 18.

    Puh. / Faksi: (4712) 34-03-13.

    OTCPharm PJSC: n, Venäjän, 123317, Moskova, ul. Testovskaya, 10.

    Puh: (800) 775-98-19; faksi: (495) 221-18-02.

    www. otcpharm. ru

    Apteekkien myyntiehdot

    Lääkkeen Askofen-P ® säilytysolosuhteet

    Säilytä lasten ulottumattomissa.

    Lääkkeen Askofen-P ® vanhenemispäivä

    Älä käytä pakkaukseen merkityn viimeisen käyttöpäivämäärän jälkeen.

    Askofen - lääkkeen koostumus, millä paineella

    Askofen on edullinen lääke, joten ihmiset yrittävät löytää uuden käyttötarkoituksen. Tämän vuoksi syntyy jatkuvasti kiistoja siitä, voidaanko näitä pillereitä käyttää verenpaineen normalisointiin.

    rakenne

    Fosetiini oli pitkään osa askofenia, mikä lisäsi muiden aineiden vaikutusta. Asiantuntijat ovat kuitenkin havainneet, että sille on ominaista korkea myrkyllisyys. Fenatsetiini korvattiin parasetamolilla, ja lääke tuli tunnetuksi Askofen P.

    Ja sen jälkeen lääke alkoi sisältää seuraavat vaikuttavat aineet:

    1. Kofeiinia.
    2. Parasetamolia.
    3. Asetyylisalisyylihappo.

    Lisäaineina käytetään talkkia, tärkkelystä, nestemäistä parafiinia ja joitakin muita aineita. Niillä ei ole merkittävää vaikutusta lääkinnällisiin kykyihin, mutta ne ovat välttämättömiä muotoiluun ja muihin esteettisiin tarkoituksiin.

    Kofeiinilla on tonic vaikutus, joten se taistelee väsymystä, uneliaisuutta ja heikkoutta täydellisesti. Fyysinen aktiivisuus kasvaa, mutta tulos säilytetään lyhyen aikaa.

    Parasetamoli on vastuussa kehon lämpötilan vähentämisestä ja kivun vähentämisestä.

    Asetyylisalisyylihappo vähentää lämpötilaa, lievittää kipua ja vähentää tulehdusta.

    Käyttöaiheet

    Jos tarkastelet huolellisesti parascofenia, käyttöohjeet suosittelevat tämän lääkkeen käyttöä eri patologioissa. Ne voivat liittyä sekä sisäisten elinten työhäiriöihin että hermoston toiminnan häiriöihin.

    Askofen P - mitä käytetään:

    1. Hammassärky ja päänsärky.
    2. Kun migreeni, neuralgia ja myalgia.
    3. Korkeammasta lämpötilasta.
    4. Kipeä kuukautiset.

    Lääkkeen toiminta perustuu kipulääkkeiden taitavaan yhdistelmään. Tämän vuoksi se vähentää epämukavuutta kuukautisten aikana ja helpottaa virustartuntojen potilaiden tilaa.

    Sääherkät ihmiset ovat huomanneet, että askofeeni on erittäin tehokas migreenien ja päänsärkyjen aiheuttamissa tableteissa. Työkalu myös lievittää sairauden tai ylijännitteen aiheuttamaa lihasjännitystä.

    Säätyyppien vaikutus henkilöön

    Koska koostumuksessa on kofeiinia, on olemassa pysyviä huhuja, että askofen auttaa alhaisessa paineessa. Käsikirjassa ei sanota sanaa hypotensioiden hoidosta tämän lääkkeen kanssa, joten sinun täytyy olla valppaana ascofenin käytön aikana. Joissakin tapauksissa se todella auttaa, ja muissa tilanteissa se voi aiheuttaa vakavaa haittaa.

    Hypotensiivisen käytön ominaisuudet

    Askofeeni, joka johtuu kofeiinin esiintymisestä koostumuksessa, voi todella lisätä verenpainetta hieman. Lääkkeen tehokkuus on kuitenkin alhainen, koska lyhyen ajan kuluttua paine laskee. Ja henkilö kohtaa jälleen taudin negatiivisia oireita, jotka voivat jopa lisääntyä.

    Tämän vuoksi on suositeltavaa käyttää Eleutherococcusia tai ginsengiä hypotensiota hoidettaessa, koska näillä lääkkeillä on positiivinen vaikutus kehon yleiseen tilaan. Niillä on tonic-vaikutus, se lisää paineita ja lisää tehokkuutta.

    Ascofen-tabletti voi olla hyödyllinen tapauksissa, joissa hypotensioon liittyy meteorologinen riippuvuus ja migreeni. Lääkkeen ottamisen jälkeen astiat laajenevat - ja henkilö vapautuu. Kun yksi pääsy anestesia-aineena on tehokas, mutta vakaan tuloksen saamiseksi tarvitaan asiantuntija-apua.

    Voiko verenpainelääkkeitä käyttää?

    Monet kuluttajat epäilevät, mikä paine askfen sopii. Ihmiset, joita hoidetaan tällä työkalulla, on välttämättä tiedettävä, mikä heidän verenpaineensa on.

    Jos on taipumus lisätä suorituskykyä, lääkettä voidaan käyttää vain hoitavan lääkärin luvalla mahdollisten riskien arvioinnin jälkeen. Jos potilas päätti ottaa ascofenin omaansa lievittämään tai vähentämään lämpötilaa, on tarpeen selvittää verenpainemittarit.

    Kofeiinin läsnäolon vuoksi lääkkeen koostumuksessa on vaarallista jatkuvassa lisääntyneessä paineessa. Jos henkilöllä on vakava verenpaine, kysy scopenia ei voida käyttää missään olosuhteissa.

    Kivun lievittämiseksi sinun pitäisi poimia muita lääkkeitä, jotka eivät vaikuta sydän- ja verisuonijärjestelmään.

    Mahdolliset vasta-aiheet

    Ascofenilla, kuten muillakin huumeilla, on omat kontraindikaatiot. Jos henkilö unohtaa heidät, hän asettaa terveytensä ja elämänsä tarpeettomaksi. Itsehoitoon lääkärin arvioinnit ovat usein kielteisiä, sillä ihmiset unohtavat sivuvaikutusten ja muiden hallitsemattoman lääkityksen seurausten.

    Vasta:

    1. Vakava sydän- ja verisuonijärjestelmän patologia.
    2. Ruoansulatuskanavan rikkominen.
    3. Maksan ja munuaisten toimintahäiriöt.
    4. Aspiriinin astma.
    5. Glaukooma.
    6. Lisääntynyt hermostuneisuus.
    7. Ahdistus, neuroosi ja fobiat.
    8. Unihäiriöt
    9. Hypovitaminosis K.
    10. Hemorraginen diathesis.

    Video: Milloin juoda pillereitä painetta varten

    Yhdessä otettaessa askofen pystyy parantamaan joidenkin lääkkeiden, erityisesti steroidityyppien, vaikutusta. Jos diureetteja määrätään henkilölle, askofen vähentää niiden tehokkuutta. Tämän vuoksi on ennen lääkkeen käyttöä neuvoteltava asiantuntijan kanssa, joka arvioi oikein kaikki riskit ja tarkistaa kaikkien lääkkeiden yhteensopivuuden.

    Askofen-P

    Verkkoapteekkien hinnat:

    Askofen-P on yhdistelmä kipulääkettä. Sillä on anti-inflammatorisia, antipyreettisiä, psykostimulaattisia ja analgeettisia vaikutuksia.

    Vapauta muoto ja koostumus

    Lääkeainetta on saatavana tabletteina: litteä, valkoinen tai valkoinen, vaaleanpunainen / kermanvärinen sävy, maalilla ja viistolla, hajuton tai heikko ominaisuushaju. 1, 2 tai 3 läpipainopakkausta ja Askofen-P: n käyttöohjeet).

    Ainekset Askofen-P yhdellä tabletilla:

    • vaikuttavat aineet: parasetamoli - 200 mg, asetyylisalisyylihappo - 200 mg, kofeiini - 40 mg;
    • apukomponentit: talkki, povidoni, kalsiumstearaatti, nestemäinen parafiini VGM-ZOM, perunatärkkelys, steariinihappo, silikoniemulsio KE-10-12.

    Farmakologiset ominaisuudet

    farmakodynamiikka

    Askofen-P on monimutkainen lääke, jonka vaikutus johtuu sen koostumuksen muodostavien yksittäisten komponenttien ominaisuuksista:

    • parasetamoli: sillä on kipua lievittävä ja antipyreettinen vaikutus;
    • asetyylisalisyylihappo: ei-steroidinen anti-inflammatorinen aine, jolla on antipyreettinen, anti-inflammatorinen ja analgeettinen vaikutus. Vaikutusmekanismi liittyy syklo-oksigenaasin (COX) 1 ja 2 suppressioon, jotka säätelevät kivun ja tulehduksen välittäjien synteesiä. Asetyylisalisyylihappo estää myös verihiutaleiden aggregaatiota;
    • kofeiini: stimuloi vasomotorisia ja hengityskeskuksia, lisää selkäytimen refleksiherkkyyttä, vähentää verihiutaleiden aggregaatiota, laajentaa aivojen verisuonia, luuston lihaksia, munuaisia ​​ja sydäntä; aktivoi fyysistä ja henkistä suorituskykyä, vähentää väsymystä ja uneliaisuutta.

    farmakokinetiikkaa

    Tietoja Askofen-P: n farmakokinetiikasta ei ole saatavilla.

    Käyttöaiheet

    Askofen-P: tä käytetään yli 15-vuotiailla nuorilla ja aikuisilla, joilla on kohonnut ruumiinlämpötila, akuutit hengitystieinfektiot ja muut tartuntataudit.

    Askofen-P: n käyttöaiheet aikuisilla ovat myös kohtalaisia ​​tai lieviä kivun oireyhtymiä (hammassärky, migreeni, päänsärky, lihaskipu, nivelkipu, rintakehän oireyhtymä, neuralgia, selkäkipu, kuukautiskipu).

    Vasta

    • verenpainetauti;
    • vaikea sydänsairaus;
    • akuutti sydäninfarkti;
    • usein kammion ennenaikaisia ​​lyöntejä;
    • paroksysmaalinen takykardia;
    • kerrostava aortan aneurysma;
    • verenpaineesta portaalin laskimojärjestelmässä;
    • hemorraginen diathesis (hemofilia, trombosytopeeninen purpura, von Willebrandin tauti - Diana, telangiektasia, trombosytopenia, protrombiinihyytymistekijän puute veressä);
    • leikkaus, johon liittyy verenvuoto;
    • ruoansulatuskanavan eroosio- ja haavaissairauksien paheneminen;
    • vaikea munuaisten ja / tai maksan toiminta;
    • verenvuoto ruoansulatuskanavasta;
    • K-vitamiinin puutos;
    • glukoosi-6-fosfaattihydrogenaasin entsyymin puutos;
    • glaukooma;
    • ärtyneisyys;
    • ahdistuneisuushäiriöt (spontaani paniikkikohtaukset, pelko avoin tila);
    • unihäiriöt;
    • astmaatioita tai muita ei-steroidisia tulehduskipulääkkeitä aiheuttava astma;
    • alle 15-vuotiaat lapset ja nuoret;
    • ensimmäisen ja kolmannen raskauskolmanneksen aikana;
    • imetysaika;
    • yliherkkyys Askofen-P: n tai muiden ei-steroidisten tulehduskipulääkkeiden koostumuksessa oleville pää- tai apuaineille.

    Suhteellinen (lääkettä käytetään varoen):

    • vakava sydämen vajaatoiminta;
    • viitteitä pohjukaissuolihaavan tai mahahaavan historiasta;
    • uraatti (virtsahappo) nefrolitiaasi;
    • korkea virtsahapon pitoisuus veressä;
    • kihti.

    Askofen-P: käyttöohjeet (annostus ja menetelmä)

    Askofen-P-tabletteja otetaan suun kautta aterioiden jälkeen.

    Suositeltu annos on 1-2 kappaletta. kaksi tai kolme kertaa päivässä.

    Suurin annos on 6 tablettia päivässä. Annosten väli ei saa olla alle 4 tuntia. Jotta lääkkeen ärsyttävää vaikutusta ruoansulatuskanavaan voidaan vähentää, tabletit tulee ottaa aterioiden jälkeen ja ne on otettava maidon, veden tai emäksisen kivennäisveden kanssa.

    Potilaiden, joilla on maksan tai munuaisten vajaatoiminta, annosten on oltava vähintään 6 tuntia.

    Tabletteja ei pidä käyttää yli 5 päivän ajan kipulääkkeenä ja yli 3 päivää antipyreettinä. Muut hoito-ohjeet ja Askofen-P: n annostukset määrää hoitava lääkäri.

    Haittavaikutukset

    • ruoansulatuskanava: pahoinvointi, oksentelu, ruokahaluttomuus, ruoansulatuskanavan eroosiot ja haavaumat, ripuli, vatsan ja lantion kipu, ruoansulatuskanavan verenvuoto, maksan vajaatoiminta;
    • sydän- ja verisuonijärjestelmä: takykardia, valtimoverenpaine;
    • virtsan järjestelmä: munuaisten vajaatoiminta;
    • allergiset reaktiot: ihottuma, bronkospasmi, angioedeema.

    Pitkittyneen lääkehoidon tapauksessa voi ilmetä seuraavia haittavaikutuksia: päänsärky, huimaus, tinnitus, kuurous, näkövamma, veren hyytymisen väheneminen, verihiutaleiden aggregaation väheneminen, herkkyys ihon verenvuodolle ja limakalvojen verenvuoto, papillin nekroosi, Reye-oireyhtymä lapsilla, toksinen epidermaalinen nekrolyysi, pahanlaatuinen eksudatiivinen punoitus.

    yliannos

    Askofen-P: n yliannostuksen pääasialliset merkit ovat: takykardia, pahoinvointi, vatsakipu, oksentelu, ihon haju, lisääntynyt hikoilu. Jos kyseessä on lievä myrkytys, korvien soiminen on mahdollista, vaikeammissa tilanteissa - bronkospasmi, verenvuoto, hengitysvaikeudet, uneliaisuus, kouristukset, virtsaan tulo virtsaan, romahtaminen. Seuraava vaihe on progressiivisen hengitysparalyysin kehittyminen ja oksidatiivisen fosforylaation prosessin dissosiointi, mikä johtaa hengityselinten acidoosiin.

    Myrkytysoireiden esiintymisen yhteydessä on välttämätöntä etsiä kiireesti lääkärin apua. Potilaan tulisi pestä vatsa ja antaa aktiivihiiltä. Tämän jälkeen suoritetaan tarvittaessa oireenmukaista hoitoa.

    Erityiset ohjeet

    Jos Askofen-P-valmistetta käytetään pitkään, on suositeltavaa seurata maksan toimintaa ja perifeerisen veren parametreja (leukosyyttien määrä, verihiutaleiden määrä, hemoglobiini jne.).

    Jos potilas joutuu leikkaukseen, on välttämätöntä varoittaa lääkäriä lääkkeen ottamisesta, koska asetyylisalisyylihappo estää verihiutaleiden aggregaatiota.

    Pienet annokset asetyylisalisyylihappoa vähentävät virtsahapon erittymistä, joka joissakin tapauksissa voi aiheuttaa kihtiä.

    Alkoholijuomia ei pidä kuluttaa hoidon aikana, koska etanoli lisää ruoansulatuskanavan verenvuotoriskiä.

    Vaikutukset ajokykyyn ja monimutkaisiin mekanismeihin

    Askofen-P: n vaikutusta henkilön psykomotorisiin kykyihin ei kuvata.

    Käyttö raskauden ja imetyksen aikana

    Lääke on vasta-aiheinen raskauden ensimmäisessä ja kolmannessa kolmanneksessa. Tämä johtuu asetyylisalisyylihapon teratogeenisesta vaikutuksesta: Askofen-P: n ottaminen ensimmäisellä raskauskolmanneksella voi johtaa sikiön epämuodostumiin (ylemmän kitalangan halkaiseminen); kolmannen kolmanneksen aikana - sikiön valtimokanavan työvoiman ja ennenaikaisen sulkemisen estoon, johon liittyy paineen kohoaminen pienen ympyrän aluksissa ja keuhkojen verenpaineessa. Toisessa trimesterissä lääke voidaan ottaa kerran suositellulla annoksella ja vain, jos äidille koituva hyöty ylittää mahdollisen sikiölle aiheutuvan riskin.

    Asetyylisalisyylihappo erittyy äidinmaitoon ja tämä lisää verenvuotoriskiä rintaruokinnassa (johtuu verihiutaleiden toimintahäiriöstä). Siksi, jos on tarpeen käyttää Askofen-P: tä imetyksen aikana, imetys on suositeltavaa lopettaa.

    Käytä lapsuudessa

    Huumeiden ehkäisyyn akuuteissa hengitystieinfektioissa ja muissa tartuntatauteissa ja tulehdussairauksissa lääke on vasta-aiheinen alle 15-vuotiaille lapsille ja nuorille (Reye-oireyhtymän riskin vuoksi).

    Anestesia-aineena Ascofen-P voidaan käyttää vain 18-vuotiailla ja sitä vanhemmilla potilailla.

    Jos munuaisten toiminta on heikentynyt

    Lääke on vasta-aiheinen potilailla, joilla on vaikea munuaisten vajaatoiminta.

    Maksan vajaatoiminnalla

    Askofen-P on kielletty potilaille, joilla on vakava maksan vajaatoiminta, vaikka todisteena olisi.

    Huumeiden vuorovaikutus

    Kun käytetään samanaikaisesti epäsuorien antikoagulanttien, steroidihormoneiden, hypoglykeemisten lääkkeiden, hepariinin tai reserpiinin kanssa, lueteltujen aineiden terapeuttinen vaikutus paranee.

    Ascofen-P vähentää furosemidin, kihti-lääkkeiden, spironolaktonin ja verenpainelääkkeiden tehokkuutta, jotka edistävät virtsahapon erittymistä.

    Lääke parantaa metotreksaatin, ei-steroidisten tulehduskipulääkkeiden, sulfonyyliureajohdannaisten, ei-huumaavien kipulääkkeiden ja glukokortikosteroidien ei-toivottuja sivuvaikutuksia.

    Askofen-P: n ja zidovudiinin, barbituraattien, etanolin, rifampisiinin ja epilepsialääkkeiden (hepatotoksisen vaikutuksen riskin vuoksi) yhdistelmää tulee välttää.

    Parasetamoli lisää klooramfenikolin erittymistä 5 kertaa. Metoklopramidi nopeuttaa paratsetamolin imeytymistä. Parasetamolin toistuvan käytön tapauksessa antikoagulanttien (dikoumariinijohdannaisten) vaikutusta on mahdollista tehostaa. Mikrosomaaliset hapettumista stimuloivat aineet yhdessä parasetamolin kanssa edistävät sen toksisten metaboliittien muodostumista, jotka vaikuttavat maksan toimintaan.

    Kofeiinin vaikutuksesta ergotamiinin imeytyminen on aktiivisempaa.

    analogit

    Ascofen-P: n analogit ovat AquaCitramon, Migrenol Extra, Citramon II, Citramon Ultra, Citrapar, Kofitsil-plus, Citramon-MFF, Citramon P Forte, Exedrin, Citramarine.

    Säilytysehdot

    Säilytä huoneenlämmössä enintään 25 ° C. Säilytä lasten ulottumattomissa.

    Lääkkeen säilyvyysaika - 3 vuotta.

    Apteekkien myyntiehdot

    Se julkaistaan ​​ilman reseptiä.

    Arvostelut Ascofene-P

    Arvostelujen mukaan Askofen-P on melko suosittu ja usein käytetty työkalu erilaisiin kipuihin. Lääkettä suosittelee noin 97% käyttäjistä, jotka jättivät arvionsa Internetissä.

    Askofen-P poistaa nopeasti ja pysyvästi päänsärkyä, lisää verenpainetta, alentaa kehon lämpötilaa. Lääke on edullinen ja erittäin edullinen.

    Huumeiden potilaiden haitat ovat vasta-aiheet, mahdolliset sivuvaikutukset, tablettien katkera maku ja riittämättömät analgeettiset vaikutukset joissakin kivun tyypeissä (algomenorrhea, selkäkipu). Askofen-P ei sovi potilaille, joilla on korkea verenpaine, sekä ihmisille, joilla on ruoansulatuskanavan ongelmia (pillerit ärsyttävät vatsan seinää).

    Askofen-P: n hinta apteekeissa

    Tabletit 10 kpl pakkauksissa. Voit ostaa 30-40 ruplaa. Askofen-P: n hinta 20 kpl pakkauksissa. 60–70 ruplaa.