Nekst-tablettien analogit
Seuraava (tabletit) Arvostelu: 71
Valmistaja: Pharmstandard-Leksredstva (Venäjä)
Vapautusmuodot:
- Pöytä. 200 mg + 400 mg, 6 kpl; Hinta alkaen 118 ruplaa
Käyttöohjeet
Seuraavaksi on venäläisen tuotannon steroidinen anti-inflammatorinen lääke, joka perustuu ibuprofeeniin ja parasetamoliin 400 ja 200 mg: n annoksina. Sillä on kipua lievittäviä, tulehdusta ehkäiseviä ja antipyreettisiä vaikutuksia.
Lääkkeen analogit Seuraava
Analoginen enemmän 137 ruplasta.
Ketonaali on kapseloitu lääke, jolla on kipua lievittävä, tulehdusta ehkäisevä ja antipyreettinen vaikutus. Ketoprofeenia käytetään aktiivisena aineosana 50 mg: n annoksena. yhdellä kapselilla.
Analoginen halvempi 39 ruplasta.
Valmistaja: Berlin-Chemie / Menarini (Saksa)
Vapautusmuodot:
- 400 mg tabletit. 10 kpl; Hinta 79 ruplaa
- 400 mg tabletit. 20 kpl; Hinta alkaen 149 ruplaa
Käyttöohjeet
MIG 400 on ibuprofeeniin perustuva saksalainen anti-inflammatorinen lääke. Saatavana tabletteina, päällystetty suojapinnoitteella ja on tarkoitettu sisäiseen käyttöön.
Analoginen halvempi 105 ruplaa.
Valmistaja: Pharmstandard, Synthesis (Venäjä)
Vapautusmuodot:
- Tabletit 200 mg. 20 kpl; Hinta alkaen 13 ruplaa
- 400 mg tabletit. 50 kpl; Hinta alkaen 48 ruplaa
Käyttöohjeet
Ibuprofeeni on ei-steroidinen anti-inflammatorinen lääke. Se valmistetaan tablettien muodossa, jotka sisältävät 200 tai 400 mg ibuprofeenimolekyyliä. Kun se vapautuu verenkiertoon, sillä on hypotermisiä, anti-inflammatorisia, kipulääkkeitä, verihiutaleiden vaikutuksia. Niveltulehdus, osteokondroosi, selkärankareuma, neuralginen amyotrofia, lihas- ja liikuntaelimistön tulehduksen ja degeneraation aiheuttamat sairaudet, eri lokalisoinnin kivun oireyhtymä, adnexiitti, kohonnut ruumiinlämpö - ibuprofeenin indikaatiot. Käytetään 200 mg: sta 3-4 kertaa päivässä oireiden patologian ja vakavuuden mukaan. On ehdottomasti kiellettyä käyttää astmaa, veren hyytymishäiriöitä, mahalaukun ja suoliston haavaumia. Dyspeptiset ilmentymät, hengenahdistus, soittoääni, tinnitus, näön hämärtyminen, päänsärky, unettomuus voivat olla ei-toivottuja ilmentymiä. Lapsilla, jotka ovat sallittuja kolmesta kuukaudesta, raskaana oleville naisille - on sallittua käyttää kahdessa ensimmäisessä trimesterissä lääkärin valvonnassa.
Seuraava - analogit ja korvikkeet
Taulukossa luetellaan kaikki yleiset tabletit ja niiden keskimääräiset kustannukset apteekeissa.
Ibuklin - CHEAPER 79 hankaa.
Ibuklin-Junior - CHEAPER 82 hiero.
Brustan - CHEAPER 110 hiero.
Nurofen-MultiSimptom - EXPENSIVE 204 ruplaa.
Highrumat - CHEAPER 98 hiero.
Jaa kokemuksesi käyttämällä Seuraava
Pidä kotona
Taulukossa olevat suositeltavat analogit ovat lääkkeitä, joilla on eniten sopivaa sisältöä seuraavassa kohdassa.
Jokaiselle näistä lääkkeistä annetaan - vähimmäismäärän keskihinnat, joita päivitetään säännöllisesti markkinoiden tilanteen huomioon ottamiseksi.
Analogiset tabletit, 59 ruplaa. halvempi kuin Seuraava.
Analogiset tabletit, 28 ruplaa. halvempi kuin Seuraava.
Analogiset tabletit, 56 ruplaa. halvempi kuin Seuraava.
Analogiset tabletit, 40 ruplaa. halvempi kuin Seuraava.
Miksi analogit ovat kalliimpia tai halvempia kuin Seuraava?
Tavallisesti lääkkeen kemiallisen kaavan valmistamiseen käytetään paljon aikaa ja rahaa, testejä tehdään. Sitten lääkeyritys ostaa patentin ja asettaa sen myyntiin.
Lääkkeen hinta on korkea, koska investointeja. Muut lääkkeet ovat koostumukseltaan samankaltaisia, vähemmän tunnettuja, mutta aikakokeita on monta kertaa halvempaa.
Kuinka tunnistaa väärennös
Jotta voisit ostaa väärennettyä lääkettä, sinun on tarkasteltava huolellisesti ostoksestasi.
On vasta-aiheita! Kysy lääkäriltäsi ennen kuin vaihdat tietyn lääkkeen. Noudata lääkärin määrättyä annosta!
Valmisteita ei voi käyttää myöhemmin kuin niiden pakkauksessa ilmoitettu päivämäärä.
Nekst-tablettien analogit
Viimeisen hinnan päivitys: 03/04/2019
Luettelo analogeista: lajittelu hinnan, luokituksen mukaan
Seuraava (tabletit) Arvostelu: 45
Kannattavat korvikkeet seuraavaksi
Ibuprofeeni (tabletit) Arvostelu: 63 Up
Analoginen halvempi 105 ruplaa.
Ibuprofeeni kuuluu myös ei-steroidisiin tulehduskipulääkkeisiin, ja se sisältää saman vaikuttavan aineen - ibuprofeenin mahdollisen annoksen ollessa 200 tai 400 mg pilleriä kohti. Sitä määrätään lihas- ja liikuntaelimistön tulehduksellisille ja rappeuttaville sairauksille, eri alkuperää oleville kivun oireyhtymille ja kuume- tai infektiotaudeille.
Seuraavat Analogit
Tämä sivu sisältää luettelon kaikista NEXT-analogeista koostumuksessa ja sovelluksessa. Luettelo halvoista analogeista sekä mahdollisuus verrata apteekkien hintoja.
- Nekstin halvin analogi: Ibuprofeeni
- Suosituin Nekst-analogi: Ibuprofeeni
- Luokitus ATX: Ibuprofeeni yhdessä muiden lääkkeiden kanssa
- Vaikuttavat aineet / koostumus: Ibuprofeeni, parasetamoli
Halvat Seuraavat-analogit
NEXT: n halpojen analogien kustannuksia laskettaessa otettiin huomioon apteekkien tarjoamien hinnastojen vähimmäishinta.
Suositut Seuraavat Analogit
Tämä lääkeanalogien luettelo perustuu eniten pyydettyjen lääkkeiden tilastoihin.
Kaikki analogit Seuraava
Analogiat koostumuksessa ja merkinnöissä
Yllä oleva luettelo lääkkeiden analogeista, joissa korvaava NEXT on merkitty, on sopivin, koska niillä on sama koostumus aktiivisista aineosista ja ne sopivat yhteen käyttöaiheen mukaan.
Analogiat käyttöaiheista ja käyttömenetelmästä
Eri koostumus voi olla sama käyttöaiheiden ja -menetelmän mukaan.
Miten löytää halpa vastaava kalliita lääkkeitä?
Jos haluat löytää edullisen analogin lääkkeestä, geneerisestä tai synonyymistä, suosittelemme ensin kiinnittämään huomiota koostumukseen, nimittäin samoihin vaikuttaviin aineisiin ja käyttöaiheisiin. Lääkkeen vaikuttavat aineosat ovat samat ja osoittavat, että lääke on synonyymi lääkkeelle, joka on farmaseuttisesti ekvivalentti tai farmaseuttinen vaihtoehto. Älä kuitenkaan unohda vastaavien lääkkeiden inaktiivisia komponentteja, jotka voivat vaikuttaa turvallisuuteen ja tehoon. Älä unohda lääkärin neuvoja, itsehoito voi vahingoittaa terveyttäsi, niin aina neuvotella lääkärisi kanssa ennen minkään lääkkeen käyttöä.
Seuraava hinta
Alla olevista sivustoista löydät hinnat Seuraavaksi ja saat tietoa lähellä olevan apteekin saatavuudesta.
Seuraavaksi - lääkkeen käyttöohjeet, analogit, arviot ja muodot (kipulääkkeet) kivun, neuralgian ja lämpötilan vähenemisen hoitoon aikuisilla, lapsilla ja raskauden aikana. Alkoholin vuorovaikutus
Tässä artikkelissa voit lukea lääkkeen käyttöohjeet seuraavaksi. Esitetyt arvioinnit sivuston kävijöistä - tämän lääkkeen kuluttajista sekä lääkärin, asiantuntijan mielipiteistä Nextin käytöstä käytännössään. Suuri pyyntö lisätä kommentteja anestesia-lääkkeestä entistä aktiivisemmin: lääkitys auttoi tai ei auttanut pääsemään eroon taudista, mitä komplikaatioita ja sivuvaikutuksia havaittiin, mahdollisesti valmistajan ilmoittamatta huomautuksessa. Seuraavat analogit käytettävissä olevien rakenteellisten analogien läsnä ollessa. Käytä kipua, neuralgiaa ja lämpötilan alenemista aikuisilla, lapsilla sekä raskauden ja imetyksen aikana. Lääkkeen vuorovaikutus alkoholin kanssa.
Seuraavaksi on yhdistetty lääke, sillä on kipua lievittävä, tulehdusta ehkäisevä ja antipyreettinen vaikutus.
Parasetamoli on ei-huumaava kipulääke, jolla on antipyreettisiä ja kipua lievittäviä vaikutuksia syklo-oksigenaasin estämisen vuoksi keskushermostoon ja vaikutuksia kipu- ja lämpökontrollikeskuksiin.
Ibuprofeeni on ei-steroidinen anti-inflammatorinen aine, jolla on analgeettinen, anti-inflammatorinen ja antipyreettinen vaikutus, joka liittyy syklo-oksigenaasin aktiivisuuden ei-selektiiviseen tukahduttamiseen, mikä säätelee prostaglandiinien synteesiä.
Lääkkeen komponentit vaikuttavat sekä kivun oireyhtymän muodostumisen keskeisiin että perifeerisiin mekanismeihin. Näiden kahden komponentin suuntaava, komplementaarinen vaikutus on nopeaa terapeuttista vaikutusta ja voimakasta kipua lievittävää vaikutusta.
rakenne
Ibuprofeeni + parasetamoli + apuaineet.
farmakokinetiikkaa
Absorptio on korkea. Se läpäisee veri-aivoesteen. Metaboloituu maksassa, jolloin muodostuu sekä aktiivisia että inaktiivisia metaboliitteja. Pääosin erittyy munuaisten kautta metaboliitteina - glukuronideina ja sulfaatteina, 3% - ennallaan.
Hyvin imeytynyt ruoansulatuskanavasta. Yhteys plasman proteiineihin - 90%. Lääkkeen pitoisuus synoviaalisessa nesteessä ylittää plasman pitoisuuden. Maksa altistuu presystemiselle ja post-systemaattiselle aineenvaihdunnalle. Erittyy munuaisten kautta (muuttumattomana, enintään 1%) ja vähemmässä määrin sappeen.
todistus
- päänsärky (mukaan lukien migreeni);
- hammassärky;
- algomenorrhea (kivulias kuukautiset);
- hermosärky;
- lihaskipu;
- selkäkipu;
- nivelkipu, kipu tuki- ja liikuntaelinjärjestelmän tulehdus- ja degeneratiivisissa sairauksissa;
- kivut mustelmilla, nyrjähdyksillä, irtoamisilla, murtumilla;
- post-traumaattinen ja postoperatiivinen kivun oireyhtymä;
- kuumeiset olosuhteet (mukaan lukien flunssa ja vilustuminen).
Vapautusmuodot
Päällystetyt tabletit.
Käyttöohjeet ja annostusohjelma
Sisällä syömisen jälkeen.
Aikuiset: 1 tabletti 3 kertaa päivässä. Suurin päiväannos on 3 tablettia.
Yli 12-vuotiaat lapset (paino yli 40 kg): 1 tabletti 2 kertaa päivässä.
Hoidon kesto ei ole yli 3 päivää antipyreettisenä eikä enintään 5 päivää anestesia-aineena. Lääkehoidon jatkaminen on mahdollista vasta lääkärin kanssa.
Haittavaikutukset
- päänsärky;
- huimaus;
- unihäiriöt;
- ahdistuneisuus;
- masennus;
- takykardia;
- kohonnut verenpaine;
- sydämen vajaatoiminta;
- hengenahdistus;
- bronkospasmi;
- vatsakivut;
- pahoinvointi, oksentelu;
- närästys;
- vähentynyt ruokahalu;
- ripuli;
- ummetus;
- ilmavaivat;
- aftinen stomatiitti;
- haimatulehdus;
- kuulovamma;
- soitto tai tinnitus;
- näön heikkeneminen;
- näön hämärtyminen tai diplopia;
- kuiva ja ärsytetty silmä;
- akuutti munuaisten vajaatoiminta;
- nefroottinen oireyhtymä;
- kystiitti;
- ihottuma;
- kutina;
- allerginen nuha;
- angioedeema;
- erythema multiforme exudative (mukaan lukien Stevens-Johnsonin oireyhtymä);
- toksinen epidermaalinen nekrolyysi (Lyellin oireyhtymä);
- anemia, trombosytopenia, trombosytopeeninen purpura, agranulosytoosi, leukopenia, eosinofilia;
- hemolyyttinen anemia;
- aplastinen anemia;
- methemoglobinemian;
- pansytopenia.
Vasta
- yliherkkyys lääkkeelle;
- ruoansulatuskanavan elinten eroosio- ja haavaissairaudet (akuutissa vaiheessa), ruoansulatuskanavan verenvuoto;
- vaikea maksan ja / tai munuaisten vajaatoiminta;
- veren hyytymishäiriöt (hemofilia, pitkäaikainen verenvuotoaika, verenvuotokehitys, hemorraginen diateesi);
- keuhkoputkien astman, toistuvan nenän polyposiksen ja paranasaalisten poskionteloiden täydellinen tai epätäydellinen yhdistelmä ja suvaitsemattomuus asetyylisalisyylihapolle tai muille ei-steroidisille tulehduskipulääkkeille, mukaan lukien anamneesissa;
- tila sepelvaltimon ohitusleikkauksen jälkeen;
- vahvistettu hyperkalemia;
- glukoosi-6-fosfaattihydrogenaasin puutos;
- raskaus (3 trimesteri);
- lasten ikä jopa 12 vuotta.
Käyttö raskauden ja imetyksen aikana
Tarvittaessa lääkkeen käyttö raskauden 1 ja 2 raskauskolmanneksen aikana tulee olla varovainen - käyttö on mahdollista vain reseptillä tapauksissa, joissa mahdollinen hyöty on suurempi kuin mahdollinen riski. Lääkkeen käyttö raskauden kolmannessa kolmanneksessa on vasta-aiheinen.
Imettämisen aikana lääkkeen käyttö lopetetaan tarvittaessa imetyksen aikana.
Käyttö lapsilla
Vasta-aiheet alle 12-vuotiaille lapsille.
Erityiset ohjeet
Lääkkeen samanaikaista käyttöä muiden paracetamolia ja / tai ei-steroidisia tulehduskipulääkkeitä sisältävien lääkkeiden kanssa tulisi välttää.
Kun käytät lääkettä yli 5-7 päivän ajan, sinun tulee seurata perifeerisen veren ja maksan toimintatilan indikaattoreita.
Parasetamoli vääristää glukoosin ja virtsahapon laboratoriotutkimusten tuloksia plasmassa.
NSAID-gastropatian oireiden seurauksena seurataan huolellisesti, mukaan lukien esophagogastroduodenoscopy, verikoe hemoglobiinilla ja hematokritilla, ja ulosteen okkulttinen verianalyysi.
Tarvittaessa määritetään 17-ketosteroidit Seuraava tulee peruuttaa 48 tuntia ennen tutkimusta.
Lääkkeen ottamisen aikana potilaiden on pidättäydyttävä kaikesta toiminnasta, joka vaatii suurempaa huomiota, nopeaa mielenterveyttä ja moottorivasteita.
Hoidon aikana alkoholin ja alkoholia sisältävien juomien saanti ei ole suositeltavaa.
Huumeiden vuorovaikutus
Maksan mikrosomaalisen hapettumisen induktiot (fenytoiini, etanoli, barbituraatit, flumekinoli, rifampisiini, fenyylbutatsoni, trisykliset masennuslääkkeet) lisäävät hydroksyloitujen aktiivisten metaboliittien tuotantoa, mikä mahdollistaa vakavan myrkytyksen yliannostuksella.
Mikrosomaalisen hapettumisen estäjät (mukaan lukien simetidiini) vähentävät hepatotoksisen vaikutuksen riskiä.
Myelotoksiset lääkeaineet lisäävät lääkkeen hematotoksisuutta.
Ibuprofeenin ja etanolin (alkoholi) yhdistelmä, glukokortikosteroidit lisäävät ruoansulatuskanavan eroosio- ja haavaumavaurioiden riskiä.
Paratsetamolin samanaikainen käyttö etanolin kanssa lisää akuutin haimatulehduksen riskiä.
Parasetamoli ja ibuprofeeni lisäävät epäsuorien antikoagulanttien vaikutusta ja vähentävät uricuric-lääkkeiden tehokkuutta.
Barbituraattien pitkäaikainen käyttö vähentää parasetamolin tehoa. Diflunisal lisää parasetamolin pitoisuutta plasmassa 50%, mikä lisää maksatoksisuuden kehittymisen riskiä.
Ibuprofeeni vähentää verisuonia laajentavien aineiden, natriureettien ja diureettien - furosemidin ja hydroklooritiatsidin hypotensiivistä vaikutusta.
Antasidit ja kolestyramiini vähentävät ibuprofeenin imeytymistä.
Ibuprofeeni parantaa suun kautta annettavien hypoglykeemisten aineiden ja insuliinin vaikutusta.
Ibuprofeeni lisää digoksiinin, litiumvalmisteiden ja metotreksaatin veren pitoisuutta.
Kun ibuprofeenia käytetään samanaikaisesti asetyylisalisyylihapon kanssa, ibuprofeeni vähentää sen tulehdusta ja verihiutaleita vähentävää vaikutusta.
Cefamendoli, cefaperazon, kefotetaani, valproiinihappo, plikamysiini lisäävät hypoprotrombinemian esiintyvyyttä.
Analogit lääkkeen NEXT
Vaikuttavan aineen rakenteelliset analogit:
SEURAAVA
Seuraava: käyttöohjeet ja arvostelut
Latinalainen nimi: Seuraava
ATX-koodi: M01AE51
Vaikuttava aine: Ibuprofeeni (Ibuprofeeni), Parasetamoli (Parasetamoli)
Valmistaja: OTISIFARM PAO (Venäjä)
Kuvaus ja kuvaus: 10/19/2018
Apteekkien hinnat: 62 ruplaa.
Seuraavaksi on yhdistetty lääke, jolla on kipua lievittävä, antipyreettinen ja anti-inflammatorinen vaikutus.
Vapauta muoto ja koostumus
Vapauttamisen muoto - tabletit, kalvopäällysteiset: punainen väri, kaksoiskupera, ovaali, vaara; poikkileikkausydin on valkoinen tai lähes valkoinen (2, 6, 10 tai 12 kappaletta pakkausta kohti, pahvipakkauksessa 1 tai 2 pakkausta).
1 tabletin koostumuksessa olevat vaikuttavat aineet:
- ibuprofeeni - 400 mg;
- parasetamoli - 200 mg.
- ydin: kolloidinen piidioksidi - 2,5 mg; mikrokiteinen selluloosa - 64,5 mg; kalsiumfosfaatti - 80 mg; kroskarmelloosinatrium - 24,3 mg; talkki - 12,1 mg; hyprolosis - 19,3 mg; magnesiumstearaatti - 7,3 mg;
- vaippa: Opadry 20A250004 Punainen (titaanidioksidi - 2,5 mg; hyproloosi - 8,1 mg; hypromelloosi - 13,1 mg; talkki - 6,4 mg; kermanvärinen väriaine E124 - 0,9 mg; auringonkukka auringonkukka keltainen E110 - 0,5 mg) - 31,5 mg; Opadry II 85F19250 Kirkas (talkki - 0,6 mg; makrogoli - 0,3 mg; polysorbaatti 80 - 0,1 mg; polyvinyylialkoholi - 1 mg) - 2 mg.
Farmakologiset ominaisuudet
farmakodynamiikka
Seuraavaksi on yksi yhdistetyistä lääkkeistä, joilla on analgeettisia, antipyreettisiä ja anti-inflammatorisia vaikutuksia.
Lääkkeen aktiivisten komponenttien ominaisuudet:
- Parasetamoli on ei-huumaava kipulääke, jolla on antipyreettistä ja kipua lievittävää vaikutusta, joka johtuu COX-estosta keskushermostoon ja vaikutuksista lämpöregulaation ja kivun keskuksiin;
- Ibuprofeeni on ei-steroidinen anti-inflammatorinen lääke, jolla on kipua lievittävä, tulehdusta ehkäisevä ja antipyreettinen vaikutus.
Vaikuttavat aineet vaikuttavat monimutkaisina vaikuttamaan kivun oireyhtymän muodostumiseen. Suunniteltujen komplementaaristen vaikutusten vuoksi havaitaan voimakkaita kipulääkkeitä ja nopeita terapeuttisia vaikutuksia.
farmakokinetiikkaa
- parasetamoli: imeytyy suuresti, tunkeutuu veri-aivoesteen (BBB) sisään, aineen maksimipitoisuus plasmassa on välillä 5–20 µg / ml, aika saavuttaa aineen maksimipitoisuus (Tmax) - 0,5–2 tuntia; sitoutuminen plasman proteiineihin - 15%. Metabolian prosessi tapahtuu maksassa inaktiivisten ja aktiivisten metaboliittien muodostumisen myötä. Puoliintumisaika on 1 - 4 tuntia; erittyy pääasiassa metaboliitteina (sulfaatit ja glukuronidit) munuaisten kautta muuttumattomana - 3%;
- ibuprofeeni: imeytyy hyvin ruoansulatuskanavasta, kun sitä käytetään tyhjään mahaan T max on 45 minuuttia syömisen jälkeen - 1,5–2,5 tuntia. Plasmaproteiiniin sitoutuminen - 90%. Ibuprofeenin pitoisuus synoviaalisessa nesteessä on korkeampi kuin plasman. Aineessa tapahtuu maksan pre- ja post-systemaattinen metabolia. Eliminaation puoliintumisaika on 2–2,5 tuntia, sillä on kaksivaiheinen eliminaatiokinetiikka, se erittyy pääasiassa munuaisilla (muuttumattomana - enintään 1%) pienemmässä määrin sappeen.
Käyttöaiheet
- hermosärky;
- lihaskipu;
- kipu murtumissa, nyrjähdyksissä, mustelmissa, nyrjähdyksissä;
- nivelkipu, kivun oireyhtymä tuki- ja liikuntaelimistön degeneratiivisissa ja tulehdussairauksissa;
- päänsärky, mukaan lukien migreeni;
- selkäkipu;
- algomenorrhea;
- hammassärky;
- kuumetta aiheuttavat sairaudet, mukaan lukien flunssa- ja kaihitautit;
- postoperatiivinen ja traumaattinen kivun oireyhtymä.
Vasta
- diagnosoitu hyperkalemia;
- verenvuotohäiriöt, mukaan lukien hemofilia, verenvuodon pidentyminen, verenvuototieto, taipumus kehittää verenvuotoa;
- glukoosi-6-fosfaattihydrogenaasin puutos;
- ruoansulatuskanavan verenvuoto, ruoansulatuskanavan elinten eroosio- ja haavaumat (pahenemisen aikana);
- maksan / munuaisten vajaatoiminta vakavalla kurssilla;
- tila sepelvaltimon ohitusleikkauksen jälkeen;
- keuhkoputkien astma, paranasaalisten poskionteloiden ja nenän toistuva polyposis ja sietämättömyys asetyylisalisyylihapolle tai muille ei-steroidisille tulehduskipulääkkeille (täydellinen / epätäydellinen yhdistelmä, mukaan lukien rasittava anamnesio);
- III raskauskolmanneksen ja imetyksen aikana;
- alle 12-vuotiaat lapset;
- yksilön suvaitsemattomuus lääkkeen komponentteihin.
Suhteellinen (taudit / olosuhteet, jotka edellyttävät varovaisuutta):
- enteriitti, gastriitti, koliitti;
- hyvänlaatuinen hyperbilirubinemia;
- viruksen hepatiitti;
- lievä / kohtalainen munuaisten / maksan vajaatoiminta;
- alkoholin maksavauriot;
- nefroottinen oireyhtymä, maksakirroosi portaalihypertensiolla;
- bronkospasmi, keuhkoastma;
- rasittaa mahahaava ja pohjukaissuolihaava;
- krooninen sydämen vajaatoiminta;
- diabetes;
- perifeerinen valtimotauti;
- I - II raskauskolmannekset;
- vanhuus
Seuraavien ohjeiden käyttö: menetelmä ja annostus
Nekst-tabletit otetaan suun kautta, mieluiten aterian jälkeen.
Yksi annos - 1 tabletti.
Suositeltu käyttötaajuus:
- aikuiset: 3 kertaa päivässä (enintään 3 tablettia päivässä);
- 12-vuotiaat lapset (paino 40 kg): 2 kertaa päivässä.
Käyttöaika: antipyreettinen - 3 päivää, kipulääkkeenä - 5 päivää. Pidempään käyttöön tarvitaan lääkärin hoitoa.
Haittavaikutukset
- virtsajärjestelmä: nefroottinen oireyhtymä, akuutti munuaisten vajaatoiminta, kystiitti, polyuria;
- hematopoieettinen järjestelmä: leukopenia, anemia, trombosytopeeninen purpura, trombosytopenia, agranulosytoosi, eosinofilia;
- hermosto: ahdistus, päänsärky, unihäiriöt, huimaus, masennus;
- sydän- ja verisuonijärjestelmä: sydämen vajaatoiminta, takykardia, kohonnut verenpaine;
- ruoansulatuskanava: ilmavaivat, haimatulehdus, haavauma, vatsakipu, pahoinvointi, närästys, oksentelu, ruokahaluttomuus, ripuli tai ummetus, ikenien limakalvojen haavaumat;
- hengityselimet: bronkospasmi, hengenahdistus;
- aistit: kuulon heikkeneminen, melu / tinnitus, näkövamma, diplopia tai näön hämärtyminen, silmien ärsytys / kuivuus;
- allergiset reaktiot: kutina / ihottuma, allerginen nuha, angioedeema, erythema multiforme eksudatiivinen, toksinen epiderminen nekrolyysi.
Kun lääkettä käytetään pitkällä aikavälillä suurina annoksina, on mahdollista kehittää hepatotoksisia / nefrotoksisia vaikutuksia (ilmenee hepatiitina, interstitiaalisena nefriitinä ja papillaarinkroosina), pancytopeniaa, metemoglobinemiaa, hemolyyttistä / aplastista anemiaa.
yliannos
Tärkeimmät oireet: lisääntynyt protrombiiniaika, vatsakipu, oksentelu, pahoinvointi, uneliaisuus tai levottomuus, sekavuus, uneliaisuus, takykardia, usein virtsaaminen, rytmihäiriöt, akuutti munuaisten vajaatoiminta, metabolinen asidoosi, hypertermia, päänsärky, maksan transaminaasien lisääntynyt aktiivisuus, lihasten happoosi tai vapina.
Hoito: mahahuuhtelu, aktiivihiilen nauttiminen, pakotettu diureesi, emäksinen juominen, oireenmukainen hoito.
Jos epäilet yliannostusta, sinun tulee välittömästi kääntyä lääkärin puoleen.
Erityiset ohjeet
Seuraavan yhdistelmähoitoa tulee välttää lääkkeillä, jotka sisältävät myös parasetamolia, ja ei-steroidisilla tulehduskipulääkkeillä.
Jos pitkäaikainen käyttö on tarpeen, on seurattava maksan ja perifeerisen veren funktionaalista seurantaa.
Kun esiintyy ei-steroidisiin tulehduskipulääkkeisiin liittyviä gastropatian oireita, on suositeltavaa seurata potilaan tilaa huolellisesti, mukaan lukien esophagogastroduodenoscopy, veren analyysi hematokriitin ja hemoglobiinin kanssa sekä ulosteen okkulttinen verianalyysi.
On tarpeen ottaa huomioon, että parasetamoli vääristää virtsahapon ja veren glukoosipitoisuuden laboratoriotutkimusten tuloksia.
Alkoholin juominen hoidon aikana ei ole suositeltavaa.
Tapauksissa, joissa on tarpeen määrittää 17-ketosteroidit Seuraava tulee peruuttaa 48 tuntia ennen tutkimusta.
Vaikutukset ajokykyyn ja monimutkaisiin mekanismeihin
Seuraavan vastaanoton aikana on suositeltavaa kieltäytyä ajamaan ajoneuvoa.
Käyttö raskauden ja imetyksen aikana
Raskauden kolmannen raskauskolmanneksen ja imetysjakson aikana lääkkeen käyttö on vasta-aiheita.
I-II-raskauskolmanneksen aikana Nekst-tabletteja voidaan käyttää varoen - lääkärin määräämällä tavalla, hyöty-riskisuhteen arvioinnin jälkeen.
Käytä lapsuudessa
Ohjeiden mukaan NEXT ei ole tarkoitettu alle 12-vuotiaille lapsille.
Jos munuaisten toiminta on heikentynyt
Potilaiden, joilla on lievä / kohtalainen munuaisten vajaatoiminta ja nefroottinen oireyhtymä, tulee käyttää lääkettä varoen.
Maksan vajaatoiminnalla
Seuraavien sairauksien / sairauksien läsnä ollessa lääkettä tulisi käyttää varoen: hyvänlaatuinen hyperbilirubinemia (Gilbert, Rotor ja Dubin-Johnsonin oireyhtymät), alkoholipitoisuus, maksakirroosi portaalin hypertensiolla, lievä hepatiitti, maksan vajaatoiminta.
Huumeiden vuorovaikutus
- mikrosomaalisen hapettumisen estäjät, mukaan lukien simetidiini: hepatotoksisen vaikutuksen riski vähenee;
- etanoli: lisää akuutin haimatulehduksen todennäköisyyttä;
- etanoli, glukokortikosteroidit: lisää ruoansulatuskanavan eroosio-haavaisten leesioiden todennäköisyyttä;
- epäsuorat antikoagulantit: niiden vaikutus lisääntyy;
- trisykliset masennuslääkkeet, fenyylibutatsoni, fenytoiini, etanoli, flumekinoli, barbituraatit, rifampisiini ja muut mikrosomaalisen hapettumisen indusoijat: hydroksyloitujen aktiivisten metaboliittien tuotanto lisääntyy, mikä voi yliannostuksen sattuessa aiheuttaa vakavaa myrkytystä;
- myelotoksiset lääkkeet: Seuraavan hematotoksisuus lisääntyy;
- uricosuric huumeet: niiden tehokkuus vähenee;
- barbituraatit (pitkäaikainen käyttö): parasetamolin teho vähenee;
- Diflunisal: parasetamolin plasmapitoisuus kasvaa merkittävästi, mikä johtaa lisääntyvään maksatoksisuuden todennäköisyyteen;
- vasodilataattorit: niiden verenpainetta alentava vaikutus vähenee;
- Kolestiramiini, antasidit: ibuprofeenin imeytyminen vähenee;
- furosemidi, hydroklooritiatsidi: niiden natriureettinen ja diureettinen aktiivisuus vähenee;
- digoksiini, litiumvalmisteet, metotreksaatti: niiden pitoisuus veressä kasvaa;
- hypoglykeemiset aineet oraaliseen antoon, insuliini: niiden vaikutus paranee;
- valproiinihappo, kefamandoli, kefotetaani, cefaperazon, plikamysiini: hypoprotrombinemian esiintyvyys lisääntyy;
- asetyylisalisyylihappo: sen verihiutaleiden ja tulehduksen vastainen vaikutus vähenee.
analogit
Seuraavat analogit ovat: Brustan, Brufica Plus, Ibuklin Junior, Ibuklin, Nurofen Long, Hyrumat jne.
Säilytysehdot
Säilytä korkeintaan 25 ° C lämpötilassa. Säilytä lasten ulottumattomissa.
Kestoaika - 2 vuotta.
Apteekkien myyntiehdot
Se julkaistaan ilman reseptiä.
NEXT: n arviot
Arvostelujen mukaan Nekst on nopea ja tehokas anestesiaaine, joka on erityisen tehokas hammas- ja päänsärkyjen lievittämiseen. On huomattava, että ennen kuin otat sen, on otettava huomioon mahdolliset haittavaikutukset sekä se, että hoidon aikana on välttämätöntä pidättäytyä ajamasta.
Hinta Nekstille apteekeissa
Nekstin likimääräinen hinta (6, 10 tai 20 tablettia pakkauksessa) on 125, 165 tai 225-240 ruplaa.
Seuraavat tabletit: käyttöohjeet
Lääke Seuraava on monimutkainen aine ei-steroidisten tulehduskipulääkkeiden ryhmästä, jolla on voimakas analgeettinen, antipyreettinen ja inflammatorinen vaikutus.
Lääkkeen vapautumislomake ja lääkekoostumus
Lääke Nekst on saatavana tabletteina suun kautta annettaviin läpipainopakkauksiin, joissa on 2, 6, 10 tai 12 tablettia pakkauksessa, joka sisältää ohjeen, jossa on yksityiskohtainen kuvaus.
Jokainen tabletti sisältää vaikuttavia aineita:
- Ibuprofeeni 400 mg;
- Parasetamoli 200 mg.
Lisäksi lääke sisältää useita apukomponentteja.
Farmakologiset ominaisuudet
Nekst-tabletit ovat yhdistelmälääke, jolla on voimakas kipulääke, anti-inflammatorinen ja antipyreettinen vaikutus kehoon. Tabletin muodostavat vaikuttavat aineet tukahduttavat prostaglandiinien synteesiä, joka on tärkein kehon tulehduksellisten prosessien ärsyke.
Lääkehoidon taustalla lievityksen alueella esiintyvä kipu pienenee, nivelen kestävyys fyysiselle rasitukselle lisääntyy, ja aamun jäykkyys ja tulehtuneiden nivelten turvotus vähenevät lääkkeen vaikutuksen alaisena.
Lääkettä voidaan käyttää osana monimutkaista hoitoa erilaisille kivun oireyhtymille ja ARVI: lle, johon liittyy lisääntynyt kehon lämpötila.
Käyttöaiheet
Lääke Nekst määrätään potilaille seuraavissa olosuhteissa:
- Tension päänsärky, vakava migreeni;
- hammassärky;
- Lihaskipu;
- Kivulias kuukautiset naisilla;
- hermosärky;
- Kipu selässä, alaselkä;
- Kipu nivelissä;
- Posttraumaattinen kipu;
- Kipu, joka johtuu tuki- ja liikuntaelinjärjestelmän tulehdusprosessista;
- Mustelmien, nyrjähdysten aiheuttama kipu;
- Osana kompleksista hoitoa akuuteille hengitystieinfektioille;
- Kuume.
Vasta-aiheet
Lääke voidaan ottaa vain reseptillä. Ennen hoidon aloittamista sinun tulee lukea ohjeet huolellisesti, koska lääkkeellä on useita seuraavia vasta-aiheita:
- Lisääntynyt yksilöllinen herkkyys valmisteen sisältämille komponenteille;
- Epäilty mahahaava tai diagnosoitu haavauma;
- Ruoansulatuskanavan verenvuoto tai epäilys siitä;
- Erossiivinen haavainen paksusuolitulehdus;
- Maksan ja munuaisten vajaatoiminta, vaikea maksan tai munuaisten vajaatoiminta;
- Veren hyytymistä heikentävä toiminta, vakavat geneettiset sairaudet - hemofilia, hemorraaginen diateesi, lisääntynyt taipumus verenvuotoon;
- Bronkiaalinen astma tai aikaisemmin bronkospasmi;
- Yksilöllinen sietämättömyys asetyylisalisyylihapolle;
- Äskettäin siirretyt kirurgiset interventiot aortan, sepelvaltimon ohitusleikkauksen;
- Veren kaliumpitoisuuden lisääntyminen, vahvistettu laboratoriokokeilla;
- Raskaus 1 ja 3 trimestria;
- Ikä alle 12-vuotiailla lapsilla;
- Imetys.
Suhteelliset vasta-aiheet (kun lääkettä voidaan käyttää vain harvoissa tapauksissa) ovat:
- Krooninen sydämen vajaatoiminta;
- Kehon myrkytys alkoholilla;
- Maksan tai munuaisten vajaatoiminta, jossa on kohtalaisen heikentynyt elimen toiminta;
- gastriitti;
- Yli 60-vuotiaiden potilaiden ikä.
Lääkkeen käyttötapa ja annostusohjelma
Nekst-tabletit on tarkoitettu suun kautta annettaviksi. Vähentääkseen aktiivisten ainesosien ärsyttävää vaikutusta ruoansulatuskanavan elinten limakalvoihin, tabletit otetaan parhaiten aterioiden jälkeen, niellään välittömästi, ilman pureskelua.
Ohjeiden mukaan aikuisille potilaille määrätään 1 tabletti enintään 3 kertaa päivässä. 12-vuotiaat lapset - enintään 2 tablettia päivässä. Lääkehoidon kesto ei saa ylittää yli 3-5 päivää, koska tässä tapauksessa vakavien sivuvaikutusten riski kasvaa merkittävästi. Jos odotettua terapeuttista vaikutusta ei ole, potilaan tulee neuvotella lääkärin kanssa selvittääkseen diagnoosi ja korjata määrätty hoito.
Käyttö raskauden ja imetyksen aikana
Koska kaikki sikiön elimet ja järjestelmät on asetettu raskauden ensimmäisen kolmanneksen aikana, minkä tahansa lääkkeen, myös Next-tablettien, käyttö on vasta-aiheista.
Lääkkeen käyttö raskauden toisessa kolmanneksessa on mahdollista vain terveydellisistä syistä tilanteissa, joissa odotettu hyöty äidille ylittää huomattavasti sikiölle mahdollisesti aiheutuvan vaaran. Hoito suoritetaan asiantuntijan jatkuvassa valvonnassa.
Lääkkeen käyttö raskauden kolmannella raskauskolmanneksella on vasta-aiheista naisille, koska tässä tapauksessa sikiön ja vastasyntyneen verenvuotoriski kasvaa sekä suuri todennäköisyys verenvuodolle synnytyksen aikana.
Koska vaikuttavat aineet erittyvät äidinmaitoon, NEXT-tablettien käyttö on vasta-aiheista imetyksen aikana. Jos on tarpeen käyttää lääkettä, naisen on lopetettava imetys jonkin aikaa.
Haittavaikutukset
Kun lääkettä käytetään yli 3 päivän ajan potilailla, se lisää haittavaikutusten riskiä, jotka ilmentävät seuraavia kliinisiä oireita:
- Ruoansulatuskanavan puolelta - vatsakipu, pahoinvointi, ruokahaluttomuus, ripuli tai ummetus, ruoansulatuskanavan kroonisten sairauksien paheneminen, mahahaavan kehittyminen ja eroosinen koliitti;
- Maksan vajaatoiminta on maksan vajaatoiminta, maksan vajaatoiminta ja maksan transaminaasien aktiivisuuden lisääntyminen vakavissa tapauksissa.
- Interstitiaalisen nefriitin kehittyminen, akuutti munuaisten vajaatoiminta;
- Ihottuma iholla, joka on luonteeltaan erytemaattinen;
- astmahyökkäyksiä ja bronkospasmeja on havaittu potilailla, joilla on keuhkoastma;
- sydän- ja verisuonijärjestelmän osa - verenpaineen muutokset, takykardia, sydämen vajaatoiminta.
yliannos
Lääkkeen pitkäaikaisessa käytössä suurina annoksina potilas voi kehittää yliannostuksen oireita, jotka ilmenevät vahvistamalla edellä kuvattuja sivuvaikutuksia ja vakavan maksan ja munuaisten vajaatoiminnan kehittymistä. Kun nämä oireet tulevat esiin, potilas on viipymättä vietävä sairaalaan, jossa ne pestävät vatsaan, syöttävät sisään enterosorbentin ja suorittavat tarvittaessa oireenmukaisen hoidon.
Lääkkeen vuorovaikutus muiden lääkkeiden kanssa
Kun NEXT-lääkettä annetaan samanaikaisesti fenytoiinin, rifampisiinin, fenyylibutatsonin ja trisyklisten masennuslääkkeiden kanssa, toksisten maksavaurioiden ja vakavan yliannostuksen riski lisääntyy potilailla.
Yhdistettynä glukokortikosteroideihin, ibuprofeeniin, etanoliin, riski ruoansulatuskanavan limakalvojen eroosio-haavoittuvista leesioista kasvaa.
Kun tämä lääke samanaikaisesti nimitetään lääkkeisiin, jotka sisältävät Paracetamolia, potilaat lisäävät merkittävästi toksisten maksavaurioiden riskiä.
Barbituraattien pitkäaikainen käyttö vähentää valmisteen sisältämän parasetamolin terapeuttista vaikutusta. Antasidit ja enterosorbentit vähentävät Ibuprofeenin ja parasetamolin imeytymistä, mikä vähentää merkittävästi lääkkeen terapeuttista vaikutusta seuraavaksi.
Lääkettä ei suositella samanaikaisesti antikoagulanttien tai asetyylisalisyylihapon kanssa, koska tällainen yhteisvaikutus lisää verenvuotoriskiä.
Erityiset ohjeet
Kun lääkettä käytetään yli 5 päivää, potilaan tulee seurata maksan toimintaa ja veren parametrien tärkeimpiä indikaattoreita. Pienimmässä häiriössä maksassa lääkehoito on lopetettava.
Lääkehoidon aikana sinun ei pidä ajaa autoa tai monimutkaista tekniikkaa, joka vaatii nopeaa reagointia.
Nekst-tablettien analogit
Lääkkeen analogit Seuraavat ovat:
Koska lääkkeellä ei ole rakenteellisia analogeja, ennen sen korvaamista yhdellä osoitetuista analogeista on tarpeen kuulla lääkärin kanssa.
Apteekkien julkaisu- ja säilytysolosuhteet
Lääkettä voi ostaa apteekeista ilman lääkärin määräystä. Tabletit tulee säilyttää viileässä ja pimeässä paikassa lasten ulottumattomissa. Lääkkeen säilyvyysaika on ilmoitettu pakkauksessa ja se on 3 vuotta valmistuspäivästä, jonka jälkeen lääkettä ei saa ottaa sisälle.
Seuraava hinta
Keskimääräinen kustannus huumeiden Seuraava apteekeissa Moskovassa on 150 ruplaa.
SEURAAVA
Verkkoapteekkien hinnat:
Seuraavaksi on yhdistelmälääke, ei-steroidinen anti-inflammatorinen aine ja antipyreettinen kipulääke, antipyreettinen, anti-inflammatorinen ja analgeettinen vaikutus.
Vapauta muoto ja koostumus
SEURAAVA on valmistettu kalvopäällysteisinä tabletteina: kaksoiskupera, soikea, punainen ja vaarallinen; murtumasta voidaan nähdä valkoinen tai lähes valkoinen ydin (2, 6, 10 tai 12 kussakin läpipainopakkauksessa, pahvipakkauksessa 1 tai 2 pakkausta).
Yhden tabletin koostumus:
- vaikuttavat aineet: parasetamoli - 200 mg, ibuprofeeni - 400 mg;
- Apukomponentit: hydroksipropyyliselluloosa, magnesiumstearaatti, kroskarmelloosinatrium, kalsiumvetyfosfaatti, kolloidinen piidioksidi, mikrokiteinen selluloosa, talkki;
- kalvopäällyste: Opadry 20A250004 Red (hyprolosis, titaanidioksidi, hypromelloosi, talkki, auringonlaskun väriaine keltainen auringonlasku, karkea väriaine), Opadra II 85F19250 Läpinäkyvä (polyvinyylialkoholi, talkki, polyetyleeniglykoli, polysorbaatti 80).
Farmakologiset ominaisuudet
farmakodynamiikka
Seuraavaksi on yhdistetty antipyreettinen, anti-inflammatorinen ja analgeettinen aine.
Parasetamoli on ei-huumaava analgeetti. Sillä on kipua lievittävä ja antipyreettinen vaikutus. Sen vaikutusmekanismi johtuu syklo-oksigenaasin tukkeutumisesta keskushermostoon ja vaikutuksesta termoregulointi- ja kipukeskuksiin.
Ibuprofeeni on ei-steroidinen anti-inflammatorinen aine, jolla on kolminkertainen vaikutus (lievittää kuumetta, tukahduttaa tulehdusprosessin ja anestesoi). Se estää syklo-oksigenaasin aktiivisuuden, joka säätelee prostaglandiinien synteesiä.
Tekstin komponentit vaikuttavat sekä keskus- että perifeerisiin yhteyksiin kipu-oireyhtymän muodostumiseen. Parasetamoli ja ibuprofeeni täydentävät toistensa vaikutuksia, joiden vuoksi terapeuttinen vaikutus on nopea ja kohdennettu.
farmakokinetiikkaa
Parasetamolin imeytyminen on suuri, maksimipitoisuus plasmassa on 5–20 µg / ml, aika maksimipitoisuuden saavuttamiseksi on 30 minuuttia - 2 tuntia. Parasetamoli sitoutuu 15% plasman proteiineihin. Se kulkee veri-aivoesteen läpi. Parasetamolin metabolia tapahtuu maksassa. Muodostuneet aktiiviset ja inaktiiviset metaboliitit. Puoliintumisaika on 1 - 4 tuntia. Suurin osa otetusta annoksesta näytetään metaboliittien muodossa (sulfaatit ja glukuronidit) vain muuttumattomassa muodossa
Ibuprofeeni imeytyy hyvin ruoansulatuskanavasta. Maksimaalinen plasmapitoisuus saavutetaan 45 minuutin kuluttua (kun lääkettä otetaan tyhjään mahaan) tai 90–150 minuuttia (jos käytät Nekst-valmistetta aterian jälkeen). Ibuprofeeni sitoutuu 90% plasman proteiineihin. Aineen pitoisuus synoviaalisessa nesteessä on korkeampi kuin sen pitoisuus plasmassa. Ibuprofeeni metaboloituu maksassa. Kaksivaiheinen erittyminen, puoliintumisaika on 120-150 minuuttia. Pääasiallinen erittymisreitti on munuaisissa, osittain sappeen. Muuttumaton on alle 1% lääkkeestä.
Käyttöaiheet
Seuraavaksi käytetään erilaista alkuperää olevaa kipua:
- selkäkipu;
- kuukautiskipu (algomenorrhea);
- päänsärky (mukaan lukien migreeni);
- kivun oireyhtymä perifeerisen hermon (neuralgia) varrella;
- lihaskipu;
- hammassärky;
- leikkauksen jälkeinen ja traumaattinen genesis-kivun oireyhtymä;
- nivelkivut;
- kivut, joilla on nyrjähdyksiä, mustelmia, murtumia ja nyrjähdyksiä;
- kivun oireyhtymä, joka liittyy lihas- ja liikuntaelimistön tulehdus- ja degeneratiivisiin sairauksiin.
Lääkettä suositellaan myös käytettäväksi kuumeen hoitoon, mukaan lukien vilustuminen ja flunssa.
Vasta
- vaikea munuaisten vajaatoiminta;
- vahvisti kaliumpitoisuuden veressä;
- vaikea maksan vajaatoiminta;
- verenvuoto ruoansulatuskanavasta;
- ruoansulatuskanavan elimissä esiintyvien eroosio-haavojen prosessien paheneminen;
- erilaiset verenvuotohäiriöt (hemorraaginen diateesi, hemofilia, verenvuotokehitys, verenvuodon pidentyminen);
- tila sepelvaltimon ohitusleikkauksen jälkeen;
- nenän ja nilojen toistuva polyposti, keuhkoastma ja yliherkkyys asetyylisalisyylihapolle ja muille ei-steroidisille tulehduskipulääkkeille (näiden tilojen täydellinen tai epätäydellinen yhdistelmä), myös historiassa;
- glukoosi-6-fosfaattihydrogenaasin puutos;
- alle 12-vuotiaat lapset;
- raskaus (kolmannen kolmanneksen aikana);
- yliherkkyys lääkkeen yhdelle tai useammalle komponentille.
Suhteellinen (Seuraavaa käytetään varoen):
- lievä tai kohtalainen munuaisten vajaatoiminta;
- nefroottinen oireyhtymä;
- mahahaava ja pohjukaissuolihaava ja vatsa (myös historiassa);
- koliitti, enteriitti, gastriitti;
- maksan vajaatoiminta lievä tai kohtalainen;
- maksakirroosi, jolla on lisääntynyt paine portaalin laskimojärjestelmässä;
- alkoholin maksavauriot;
- hyvänlaatuinen hyperbilirubinemia;
- viruksen hepatiitti;
- bronkospastinen oireyhtymä, keuhkoputkien astma;
- krooninen sydämen vajaatoiminta;
- perifeerinen valtimotauti;
- diabetes;
- raskausjakso (toinen ja kolmas trimestri);
- imetyksen aikana.
Seuraavaksi käyttöohjeet (menetelmä ja annostus)
Nekst-tabletteja otetaan suun kautta aterioiden jälkeen.
Suositeltu annos aikuisille on yksi tabletti 3 kertaa päivässä 12–18-vuotiaille lapsille (paino yli 40 kg) - yksi tabletti 2 kertaa päivässä.
Suurin annos aikuisille on kolme tablettia päivässä.
Keinona vähentää kohonneita kehon lämpötiloja, NEXT voidaan käyttää enintään 3 vuorokautta ja analgeettisena lääkkeenä - enintään 5 päivää. Hoidon jatkaminen on mahdollista vain reseptillä.
Haittavaikutukset
- ruoansulatuskanava: närästys, ikenien haavaumat, oksentelu, pahoinvointi, apthous stomatiitti, ruokahaluttomuus, vatsakipu, haimatulehdus, ilmavaivat, ummetus tai ripuli;
- hengityselimet: keuhkoputkien aiheuttama oireyhtymä, hengenahdistus;
- sydän- ja verisuonijärjestelmä: sydämen vajaatoiminta, valtimoverenpaine, takykardia;
- hermosto ja aistinelimet: huimaus, ahdistuneisuus, päänsärky, unihäiriöt, masennus, silmien ärsytys ja kuivuus, diplopia tai näön hämärtyminen, kuulon ja näön heikkeneminen, melu tai tinnitus;
- hematopoieettinen järjestelmä: agranulosytoosi, eosinofilia, anemia, trombosytopeeninen purpura, leukopenia, trombosytopenia;
- virtsajärjestelmä: nefroottinen oireyhtymä, virtsarakon tulehdus, munuaisten vajaatoiminta akuutissa vaiheessa, lisääntynyt virtsaaminen;
- allergiset reaktiot: allerginen nuha, ihottuma, kutina, multiforminen eryteema, angioedeema, Lyellin oireyhtymä.
Pitkäaikainen hoito ja NEXT-hoidon antaminen suurina annoksina voivat aiheuttaa nefrotoksisia ja hepatotoksisia vaikutuksia sekä johtaa aplastisen tai hemolyyttisen anemian, pancytopenian tai metemoglobinemian kehittymiseen.
yliannos
Seuraavat yliannostusoireet ovat pahoinvointi, oksentelu, päänsärky, uneliaisuus, vatsakipu, kuume, usein virtsaaminen, rytmihäiriöt, takykardia, lihasten nykiminen tai vapina, akuutti munuaisten vajaatoiminta, protrombiinin pidentyminen, vauriot, metabolinen asidoosi, letargia tai lisääntynyt kiihottuma, akuutti munuaisten vajaatoiminta, protrombiinin lisääntyminen, uneliaisuus, metabolinen asidoosi, letargia. maksaentsyymiaktiivisuus. Jos epäillään lääkkeen yliannostusta, hänen on välittömästi hakeuduttava lääkärin hoitoon.
Oireellisen myrkytyksen hoito. Ensimmäisen tunnin aikana tulisi pestä vatsa ja ottaa aktiivihiili. Potilaalle määrätään myös emäksinen juoma ja johtava pakotettu diureesi.
Erityiset ohjeet
Nekst-tabletteja ei pidä ottaa samanaikaisesti muiden ei-steroidisten tulehduskipulääkkeiden ja / tai paracetamolia sisältävien lääkkeiden kanssa.
Potilailla, jotka käyttävät lääkettä yli 5-7 vuorokautta, on tarpeen seurata maksan toimintaa ja perifeerisen veren tilaa.
Parasetamolin vastaanotto johtaa virtsahapon ja glukoosipitoisuuden sisältävien laboratoriotutkimusten vääristymiseen veriplasmassa.
Nekstom-hoidon aikana ilmenneet NSAID-gastropatian oireet ovat osoitus potilaan tilan huolellisesta seurannasta (on tarpeen ottaa ulosteesta tehty testi verihyökkäykselle, verikokeen hematokriitin ja hemoglobiinin määrittämiseksi ja esophagogastroduodenoscopian suorittamiseksi).
Seuraava tulisi lopettaa 48 tuntia ennen 17-keto-steroidien testausta.
Hoidon aikana ei ole suositeltavaa juoda alkoholijuomia.
Vaikutukset ajokykyyn ja monimutkaisiin mekanismeihin
Nekstia käyttävien potilaiden tulee kieltäytyä kaikesta työstä, joka vaatii suurta huomiota, nopeaa motorista ja henkistä vastetta hoidon aikana.
Käyttö raskauden ja imetyksen aikana
NEXT on vasta-aiheinen raskaana oleville naisille kolmannen kolmanneksen aikana. Raskauden ensimmäisessä ja toisessa kolmanneksessa lääkkeen käyttö on mahdollista vain lääkärin määräyksellä ja vain tapauksissa, joissa naisen hyöty on suurempi kuin sikiölle mahdollisesti aiheutuva riski.
Seuraava on vasta-aiheinen imettäville naisille.
Käytä lapsuudessa
Lääkettä ei käytetä alle 12-vuotiaille lapsille.
Jos munuaisten toiminta on heikentynyt
Seuraava on vasta-aiheinen potilailla, joilla on vaikea munuaisten vajaatoiminta. Potilailla, joilla on nefroottinen oireyhtymä ja lievä tai kohtalainen munuaisten vajaatoiminta, lääkettä käytetään varoen.
Maksan vajaatoiminnalla
Ohjeiden mukaan NEXT on vasta-aiheinen potilailla, joilla on vaikea maksan vajaatoiminta. Lääkettä käytetään varoen, kun viruksen hepatiitissa, maksakirroosissa, jossa portaalisen laskimojärjestelmän verenpaine on lisääntynyt, lievä tai kohtalainen maksan vajaatoiminta, alkoholipitoisuus ja hyvänlaatuinen hyperbilirubinemia.
Huumeiden vuorovaikutus
Barbituraatit, trisykliset masennuslääkkeet, fenytoiini, rifampisiini, etanoli, flumekinoli, fenyylibutatsoni ja muut maksan mikrosomaalisen hapettumisen indusoijat lisäävät vakavan myrkytyksen riskiä tekstin yliannostuksen tapauksessa.
Lääkkeen hepatotoksisen vaikutuksen todennäköisyys vähenee, kun sitä käytetään samanaikaisesti mikrosomaalisten hapettumisen estäjien kanssa.
Paratsetamolin ja etanolin yhdistämisen yhteydessä akuutin haimatulehduksen riski kasvaa; barbituraattien kanssa pitkään - paratsetamolin teho vähenee; diflunisomin kanssa - lisää lääkkeen maksatoksisuuden todennäköisyyttä.
Ruoansulatuskanavan eroosio- ja haavaumavaurioiden riski kasvaa ibuprofeenin yhdistelmällä glukokortikosteroidien ja etanolin kanssa.
Ibuprofeeni parantaa insuliinin ja hypoglykeemisten aineiden terapeuttista vaikutusta suun kautta antamiseen; lisää metotreksaatin, digoksiinin ja litiumvalmisteiden pitoisuuksia plasmassa; vähentää hydroklooritiatsidin ja furosemidin diureettista ja natriureettista vaikutusta ja verisuonia laajentavien aineiden verenpainetta alentavaa vaikutusta; vähentää asetyylisalisyylihapon tulehdusta ja verihiutaleita vähentävää toimintaa.
NEXT vähentää uricuric-lääkkeiden aktiivisuutta ja lisää epäsuorien antikoagulanttien vaikutusta.
Ibuprofeenin imeytyminen vähentää Kolestiraminia ja antasidia.
Hypoprotrombinemian ilmaantuvuus lisääntyy parasetamolin ja ibuprofeenin yhdistelmänä valproiinihapon, kefotetaanin, kefamundolin, plikamysiinin ja cefaperazonin kanssa.
analogit
Seuraavat analogit ovat: Brufica Plus, Brustan, Nurofen Long, Nurofen Multisymptom, Ibuklin, Ibuklin Junior, Hyrumat jne.
Säilytysehdot
Säilytä enintään 25 ° C: n lämpötilassa. Säilytä lasten ulottumattomissa.
Lääkkeen säilyvyysaika - 2 vuotta.
Apteekkien myyntiehdot
Se julkaistaan ilman reseptiä.
NEXT: n arviot
Arvioiden mukaan Nekst on erinomainen analgeetti, joka toimii nopeasti ja tarkoituksellisesti. Useimmiten potilaat käyttivät lääkettä päänsärkyä ja hammastahnaa, migreeniä, neuralgiaa sekä katarraalisia sairauksia varten. Kaikissa näissä tilanteissa NEXT osoittautui tehokkaammaksi kuin vastaavat aineet koostumuksessa parasetamolin ja ibuprofeenin kanssa. Kuitenkin jotkut potilaat hoitavat lääkettä varoen, koska niillä on laaja luettelo haittavaikutuksista.
Hinta Nekstille apteekeissa
Tähän mennessä lääkkeen kustannukset apteekeissa - 160 ruplaa per pakkaus, joka sisältää 10 tablettia. Hinta NEXT-pakkauksessa 20 kpl. - 224 ruplaa.
Löysitkö tekstissä virheen? Valitse se ja paina Ctrl + Enter.